Wpływ Legalizacji Na Gospodarkę

Hiszpania i Holandia stoją w obliczu wyzwań związanych z nielegalnym, choć tolerancyjnym podejściem do używania konopi indyjskich. Z jednej strony podejście tolerancyjne przypomina trochę dekryminalizację, ponieważ zwykły użytkownik nie jest karany za czyn, który oczywiście nie jest niebezpieczny. Jednak Hiszpania i Holandia również zezwalają na sprzedaż konopi, mimo że jest to nielegalne.

Coffeeshopy i Cannabis Social Club podlegają ścisłym zasadom, aby móc sprzedawać marihuanę. Niektóre z tych zasad są egzekwowane bardziej niż inne. Na przykład:

• W Holandii coffeeshopy mogą legalnie przechowywać tylko 500 gramów marihuany.
• Holenderskie coffeeshopy nie mogą sprzedać więcej niż 5 gramów marihuany danej osobie w danym dniu.
• Holenderskie kawiarnie nie mają na celu sprzedaży marihuany obcokrajowcom, ale nie jest to ściśle egzekwowane.
• Aby uzyskać dostęp do marihuany z hiszpańskiego Cannabis Social Club, musisz być członkiem klubu społecznościowego.
• Tylko mieszkańcy Hiszpanii mogą być członkami Cannabis Social Club.
• Zarówno w Hiszpanii, jak i w Holandii marihuany nie należy spożywać w miejscach publicznych.
• Marihuany nie można kupić od nikogo poza licencjonowaną kawiarnią lub klubem towarzyskim, ponieważ stanowiłoby to przestępstwo.

Istnieją również komplikacje dla samych coffeeshopów kupujących marihuanę na sprzedaż. Uprawa tej samej marihuany, którą sprzedają coffeeshopy, i w lości, którą sprzedają, jest nielegalna. Jest w tym element absurdu: holenderska polityka tolerancji nie obejmuje uprawy konopi, więc wszystkie wysiłki związane z uprawą konopi są tajne. W pewnym sensie żadna działalność związana z konopiami indyjskimi, która ma miejsce w Holandii, nie jest legalna — jest po prostu tolerowana w ramach holenderskiej polityki tolerancji.

W tych modelach rząd nie może czerpać korzyści z legalizacji marihuany. Na przykład rząd holenderski nie może opodatkować czegoś, co jest technicznie nielegalne, a zatem nie pozwala gospodarce czerpać korzyści z tego, co już jest kwitnącym przemysłem.

Jak legalizacja marihuany wpłynęła na Urugwaj?

Urugwaj był pierwszym krajem na świecie, który w pełni zalegalizował marihuanę na poziomie krajowym, dzięki czemu jest ona legalna zarówno medycznie, jak i rekreacyjnie. To, czego Urugwaj nie zrobił, to przygotowanie się do cofnięcia czegoś, co było mocno zakorzenione w jego ramach prawnych.

Urugwaj zalegalizował marihuanę w grudniu 2013 r., ale nie dał jeszcze Urugwajczykom legalnej drogi, dzięki której mogliby ją kupić. Dopiero latem 2017 r. marihuana stała się dostępna w sprzedaży w aptekach w całym Urugwaju. Rząd Urugwaju nie przygotował się odpowiednio na popyt, ponieważ w kraju jest bardzo niewielu legalnych hodowców. Do tej pory często zdarzało się, że apteki wyprzedawały cały towar, a ludzie czekali w długich kolejkach, aby kupić marihuanę w aptece.

Dystrybutorzy i sprzedawcy marihuany w Urugwaju borykają się z problemami bankowymi bardzo podobnymi do tych w USA, mimo że jest to system krajowy. Wiele firm w Urugwaju współpracuje z amerykańskimi bankami w transakcjach międzynarodowych, wielu z nich otrzymało później zakaz sprzedaży marihuany z powodu amerykańskich przepisów dotyczących substancji kontrolowanych. Z tego powodu istnieje bardzo niewiele aptek, które chcą przechowywać i sprzedawać konopie indyjskie.

Jest to problem, ponieważ tam, gdzie podaż nie odpowiada popytowi, klienci nadal są kierowani na nielegalny czarny rynek. Oczywistym celem reformy jest zmuszenie użytkowników konopi do wejścia na legalny rynek, ale wydaje się, że Urugwaj mógł tego nie zrobić, ponieważ na legalnym rynku nie ma wystarczającej ilości marihuany.

Jak legalizacja wpłynęła na Kanadę?

Kanada jest zdecydowanie najlepiej zorganizowanym krajem, jeśli chodzi o legalizację konopi indyjskich. Zanim miała miejsce jakakolwiek reforma prawa, wprowadzono cały zestaw praw i standardów regulacyjnych, dając przemysłowi konopi zestaw już istniejących protokołów do pracy.

Ustawa o konopiach indyjskich stworzona przez Kanadę była od samego początku kompleksowa, oczywiście z uwzględnieniem błędów popełnianych przez inne kraje. Na przykład głównym celem ustawy o konopiach indyjskich było:

• Trzymaj marihuanę z dala od rąk nieletnich.
• Trzymaj pieniądze z dala od rąk przestępców.
• Chroń zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, dając dorosłym dostęp do legalnej marihuany.

Kontrastuje to z modelem amerykańskim, który zasadniczo dążył do ujawnienia nielegalnych producentów konopi indyjskich. Zamiast tego model kanadyjski rozdaje producentom licencje, wymaga od nich uprawy w ściśle określonych warunkach i poddaje ich rygorystycznym protokołom w celu utrzymania standardów.

Nie zostało to w pełni spełnione, nawet rok po legalizacji konopi. Czarny rynek nadal istnieje z wątpliwych powodów; na przykład niektórzy ludzie nie chcą umieszczać swojego imienia i nazwiska oraz danych karty kredytowej na stronie internetowej apteki z konopiami indyjskimi. Ale jak dotąd Kanada przedstawia najlepsze, najbardziej kompleksowe ramy prawne dotyczące przywracania konopi indyjskich na rynek.

Czy legalizacja marihuany zwiększa jej użycie?

W sferze naukowej pojawiają się sprzeczne opinie na temat ogólnych trendów używania konopi indyjskich po ich legalizacji. W miarę jak wchodzimy coraz głębiej w erę legalizacji, mogą również wystąpić opóźnione efekty, których nie obserwuje się w krajach, które dopiero niedawno zalegalizowały konopie indyjskie.

Na przykład w USA nie ma korelacji między zwiększonym używaniem konopi indyjskich przez młodzież po legalizacji w niektórych stanach. W Kanadzie, gdzie marihuana została zalegalizowana znacznie krócej, nadal nie ma związku między legalizacją a zwiększonym używaniem konopi. Podobnie w Urugwaju nie odnotowano znaczącego wzrostu używania konopi indyjskich wśród nastolatków.

Jedyną grupą w Kanadzie, w której wydaje się, że używanie konopi indyjskich wzrasta, są osoby dorosłe w wieku powyżej 25 lat. Jednak zaobserwowano to tylko w grupie osób używających konopi okazjonalnie. Nie zaobserwowano wzrostu codziennego używania wśród dorosłych.

W badaniu z 2019 r. naukowcy odkryli, że używanie konopi indyjskich, częste używanie konopi indyjskich i zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich ogólnie wzrosły u dorosłych w stanach legalnych w porównaniu z stanami nielegalnymi w USA. To, czego możemy być świadkami, to opóźnione reakcje na legalizację, w przypadku której potrzeba wielu lat, aby zobaczyć konsekwencje używania konopi indyjskich.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że to badanie nie analizuje, czy ci, którzy używali na przykład opiatów lub alkoholu, przeszli na używanie konopi indyjskich, zwiększając w ten sposób wskaźniki używania konopi indyjskich.

Jak legalizacja marihuany wpływa na gospodarkę?

Wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy były jednymi z głównych argumentów przemawiających za legalizacją konopi jako całości. Wiedząc, że na nielegalnym rynku marihuany krążą miliardy dolarów, można było jedynie przewidzieć, że legalizacja przyniesie część tych pieniędzy do legalnej gospodarki. Zobaczmy, jak wypadły różne kraje.

Ze względu na nieco absurdalne holenderskie przepisy dotyczące konopi indyjskich, do gospodarki nie trafia nawet w przybliżeniu wystarczająca ilość pieniędzy z konopi indyjskich. Ponieważ uprawa marihuany na skalę komercyjną jest technicznie nielegalna, kawiarnie kupują marihuanę tylnymi drzwiami od tajnych hodowców. Oznacza to, że nie płacą podatku od zakupu, chociaż same coffeeshopy płacą podatek dochodowy. Oznacza to, że holenderski rząd ma bardzo mały potencjał zarobkowy.

W Hiszpanii Cannabis Social Clubs mogą działać tylko jako organizacje non-profit, gdzie pieniądze generowane przez klub są przeznaczane na utrzymanie. Fakt, że społeczne kluby konopne muszą być non-profit, mówi sam za siebie — „nie powinno” istnieć żaden zysk, który można by zwrócić gospodarce w formie podatku.

Podobnie jak w USA, konopie indyjskie są nadal zdekryminalizowane tylko na szczeblu federalnym (nie są legalne). Oznacza to, że gospodarka federalna nie może wiele zyskać. Jednak gospodarki państw rozkwitły dzięki przemysłowi konopi indyjskich.

Odkąd marihuana została zalegalizowana w Kolorado w 2014 roku, całkowita sprzedaż marihuany w tym stanie przekroczyła 11 miliardów dolarów. Od stycznia 2018 roku Kalifornia zarobiła 1,2 miliarda dolarów podatku akcyzowego, prawie 300 milionów dolarów podatku uprawowego i ponad 800 milionów dolarów podatku od sprzedaży.

W 2020 roku stan Waszyngton zebrał łącznie 883 miliony dolarów z sektora konopi indyjskich. Z tego 468 milionów dolarów zebrano jako dochody z podatków stanowych wynikające z bezpośredniej sprzedaży detalicznej konopi indyjskich. Pozostała część została zebrana między innymi z podatku od nieruchomości i akcyzy.

Przewiduje się, że do 2025 r. łączna sprzedaż marihuany w stanach USA przekroczy 43 miliardy dolarów. Krótko mówiąc, legalizacja marihuany była niezwykle korzystna dla stanów USA z ekonomicznego punktu widzenia, a jeśli rząd federalny podejmie kroki w celu zalegalizowania marihuany, część tych dochodów może zostać rozdzielona na cały kraj.

Między kwietniem 2019 r. a marcem 2020 r. kanadyjski podatek akcyzowy od konopi indyjskich wyniósł 23,7 mln USD (32 mln CA). To naprawdę stanowi tylko ułamek całkowitych kanadyjskich dochodów podatkowych w tym okresie, ale zaczyna wykazywać wzrost w sektorze w Kanadzie. Marihuana jest legalna w Kanadzie dopiero od końca 2018 roku, więc branża jest stosunkowo nowa.

Liczby pokazują, że nadal istnieje duża szansa dla kraju na czerpanie korzyści z przemysłu konopi indyjskich i oczekuje się dalszego wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.