Medyczna Marihuana w Grecji

Grecki rząd w końcu wydał zgodę na uprawę i sprzedaż medycznej marihuany bogatej w THC.
Minister rozwoju Adonis Georgiadis, który najwyraźniej obecnie inicjuje reformę konopi w kraju, wydał nawet „mea culpa”, przyznając, że on i jego koledzy mylili się w przeszłości co do konopi.

Ale w tej historii jest pewien haczyk. Podczas gdy rządzący politycy w Grecji zdecydowali, że chcą być globalnym dostawcą medycznej marihuany, nie zrobili nic, aby ułatwić bezpieczny dostęp do medycznej marihuany we własnym kraju.

Chociaż Grecja jest obecnie prawnie zobowiązana przez Jednolitą Konwencję o Narkotykach z 1961 r. do utworzenia „biura ds. cannabis”, które ma pomagać w prowadzeniu i rozwijaniu programu medycznego w kraju, rząd nie ogłosił jeszcze oficjalnie żadnych oficjalnych zamiarów lub planów. Grecja była zobowiązana zrobić to w 2018 roku, kiedy poprzednia partia rządząca SYRIZA uchwaliła ustawę o medycznej marihuanie po tym, jak obecna partia Nowa Demokracja (ND) przejęła władzę w 2018 roku.

Przez lata ND odmawiało ustępowania w sprawie medycznej marihuany, nawet ignorując prośby lokalnych grup wsparcia pacjentów o spotkanie i dzielenie się obawami. Obecne przepisy dotyczące medycznej marihuany w Grecji nie zabraniają bezpiecznego dostępu do kraju, ale są pełne przeszkód z paragrafu 22, które wymagają natychmiastowej uwagi.

W tej chwili każdy lek w Grecji – w tym medyczne produkty z konopi – musi przejść przez EOF (grecki organ regulacyjny ds. farmaceutyków), który działa pod okiem Ministerstwem Zdrowia. To przenosi nas na terytorium interfejsów API, paneli formuł i rygorystycznych certyfikatów produkcyjnych – drogich, skomplikowanych obręczy, którymi mogą się poruszać tylko najlepiej przygotowani operatorzy.

Większość operatorów konopi nie tylko nie chce lub nie jest w stanie spełnić surowych standardów farmaceutycznych, ale obecna sytuacja nie pozostawia miejsca na kwiat konopi jako produkt końcowy w Grecji, a greckie Ministerstwo Zdrowia wydaje się być całkowicie niezainteresowane tą kwestią.

Potrzeba biura zajmującego się konopiami indyjskimi w celu rozwiązania tych problemów jest większa niż kiedykolwiek. „To jest to, co lobbujemy od lat”, mówi Jacqueline Poitras, założycielka i dyrektor Mothers for Cannabis (MAMAKA).
„Musisz założyć biuro cannabis i uczynić je odpowiedzialnym za regulację konopi na rynku greckim, wtedy operatorzy nie musieliby przestrzegać wszystkich przepisów obowiązujących firmy farmaceutyczne”.

Poitras od lat opowiada się za bezpiecznym dostępem do medycznej marihuany w Grecji, a brak postępów jest bolesny.

„Wszystko, co idzie do przodu, jeśli chodzi o zmiany regulacyjne w Grecji, jest popychane przez inwestorów, każdego, kto już kupił ziemię i otrzymał pozwolenie na sadzenie marihuany o wysokiej zawartości THC”, mówi.

„Tak powstał ten projekt ustawy. Georgiadis nie robi tego, ponieważ nagle zdecydował, że kocha cannabis. Robi to, ponieważ na konopiach można zarobić pieniądze”.
Poitras dodaje, że w przesłuchaniu komisji, które greccy prawodawcy zebrali na kilka dni przed uchwaleniem nowej ustawy, nie było przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo zaproszono prezesa greckiego stowarzyszenia lekarzy i nie pojawił się, podobnie jak prezes stowarzyszenia aptek.

„Z drugiej strony zaproszenie dostałem o 17:00. na dzień przed posiedzeniem komisji, a ja jem, śpię i oddycham wszystkim w kwestii konopi” – zauważa Poitras.
„Jeśli poprosisz prezesa stowarzyszenia aptekarskiego, żeby się pojawił, człowieka, który nic o tym nie wie, i chcesz, żeby przyszedł i miał opinię na temat wielostronicowego projektu ustawy, nad którą trzeba zagłosować to jak możesz dawać mu mniej niż 24 godziny na przygotowanie się do tego? Nie znam nikogo, kto by wziął udział w takim „cyrku”. Więc to tylko wszystko podważa”.

Greckie władze ignorują wnioski wyciągnięte z innych rynków

Podczas gdy Grecja próbuje zaopatrywać inne rynki konopi, ale nie własne, przychodzą na imprezę późno i są gotowi powtórzyć poważne błędy popełnione na innych rynkach, zamiast uczyć się na nich. Deepak Anand, dyrektor generalny Materii, widzi, jak Grecja popełnia te same błędy, które popełniła Kanada. „Jeśli nie mamy zamiaru uczyć się na popełnionych błędach… to właśnie wtedy celowo jesteśmy ślepi i na pewno widzę, jak coś takiego dzieje się tutaj”.

Oprócz swojego doświadczenia z wprowadzeniem konopi indyjskich w Kanadzie, Anand doprowadził Materia do rozwoju działalności związanej z konopiami indyjskimi na Malcie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Danii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.