Czy Marihuana Może Powodować Rozwolnienie?

Nikt nie lubi o tym rozmawiać, ale w pewnym momencie każdy doświadczył problemów podczas nr 2. Szczególnie anegdotyczne historie dotyczą problemów pojawiających się w związku z używaniem konopi indyjskich. Pozostaje jednak pytanie, czy marihuana rzeczywiście może powodować biegunkę?

Krótka odpowiedź jest nieco skomplikowana: anegdotycznie marihuana może powodować i łagodzić dyskomfort związany z biegunką i zaparciami. Jednak przed badaniami jeszcze długa droga, aby zapewnić pacjentom stosującym medyczną marihuanę konkretną odpowiedź.

1. W jaki sposób marihuana wpływa na wypróżnianie?

Od wieków ludzie używali konopi indyjskich do celów leczniczych, w tym do problemów z układem trawiennym. Układ endokannabinoidowy (ECS) zarządza wieloma procesami regulacyjnymi w naszym organizmie, w tym trawieniem i eliminacją odpadów. Ponieważ konopie indyjskie bezpośrednio oddziałują z ECS, a dodając do tego fakt, że narządy żołądkowo-jelitowe mają wysokie stężenie receptorów endokannabinoidowych, logiczne jest, że będzie to oddziaływać na czas spędzony w toalecie.

Receptory kannabinoidowe w przewodzie pokarmowym wpływają na wypróżnienia, chociaż niewiele badań dotyczyło dokładnego oddziaływania związków konopi indyjskich z tymi receptorami.

Większość badań nad wpływem konopi indyjskich na problemy żołądkowo-jelitowe koncentruje się na pacjentach cierpiących na chorobę jelita drażliwego (IBD) lub chorobę Leśniowskiego-Crohna ze względu na przeciwzapalne działanie konopi. Istnieją jednak obiecujące badania sugerujące, że konopie indyjskie mogą być pomocne w leczeniu innych chorób układu trawiennego. Marihuana zmniejsza ból brzucha i zwiększa apetyt, potencjalnie zachęcając organizm do prawidłowego trawienia pokarmów i normalnego wydalania. Niedawne badanie populacyjne wykazało, że obecni użytkownicy konopi indyjskich rzadziej niż osoby nieużywające zgłaszali występowania zaparć.

2. Jak rozpoznać biegunkę i zaparcie po marihuanie?

Jeśli uważasz, że cierpisz na biegunkę lub zaparcia wywołane marihuaną, zwróć uwagę na następujące objawy i dowiedz się, jak złagodzić lub zatrzymać nieprzyjemne objawy.

Objawy

Objawy biegunki i zaparć związanych z zażywaniem konopi indyjskich są, co zrozumiałe, takie same, jak rozwolnienie lub zaparcia związane z innymi chorobami. Objawy rozwolnienia obejmują:

• Luźne, wodniste stolce,
• Skurcze żołądka,
• Wzdęcia,
• Mdłości,
• Nagła i częsta potrzeba odwiedzenia toalety.

Objawy zaparcia wywołanego konopiami indyjskimi obejmują:

• Rzadsze niż częste wypróżnienia,
• Bolesne wizyty w toalecie,
• Skurcze w brzuchu,
• Utrata apetytu,
• Twarde stolce.

3. Jak sobie z tym poradzić?

W przypadku wystąpienia zaparcia lub rozwolnienia związanego ze stosowaniem marihuany medycznej, zwykłe zaprzestanie jej używania lub zmniejszenie dawki powinno wystarczyć, aby złagodzić nieprzyjemne objawy. Ponadto niektóre niepotwierdzone dowody wskazują, że produkty spożywcze i oleje częściej powodują problemy trawienne – jeśli używasz produktów spożywczych do celów leczniczych, przejście na waporyzatory lub palenie może również zatrzymać objawy.

4. Kiedy zacząć się martwić?

Rozwolnienie lub zaparcia, niezależnie od tego, czy są związane z marihuaną, czy nie, zwykle ustępują w ciągu kilku dni po podjęciu kroków mających na celu rozwiązanie problemu. Jednak objawy długoterminowe mogą wskazywać na większe problemy zdrowotne.

Rak okrężnicy lub odbytnicy, rozdarcie błony śluzowej odbytu, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna i zespół jelita drażliwego (IBS) objawiają się biegunką lub zaparciami. Jeśli doświadczasz długotrwałych problemów z wypróżnieniami, warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania profesjonalnej opinii. Użytkownicy konopi indyjskich mogą również doświadczać biegunki lub zaparć z powodu zespołu CHS. Ten rzadki, ale niepokojący stan często występuje w przypadku intensywnego, ciągłego używania konopi indyjskich, potencjalnie z powodu zbyt dużej ilości THC zmagazynowanego w komórkach tłuszczowych w organizmie.

CHS towarzyszą nawracające napady bólu żołądka oraz intensywne nudności i wymioty.

Podsumowanie

Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego konopie indyjskie mogą powodować i łagodzić rozwolnienia oraz zaparcia. Jednakże każdy powinien postępować zgodnie z potrzebami swojego organizmu i reakcją na konopie indyjskie. Jeśli to pomoże, świetnie! Jeśli powoduje bardziej problematyczne objawy, koniecznie przedyskutuj swoje doświadczenia z lekarzem, aby lepiej zrozumieć, jak złagodzić problemy, jednocześnie ciesząc się wieloma zaletami medycznej marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.