Niedobór Magnezu w Uprawie Marihuany

Jak leczyć niedobór magnezu w uprawie marihuany?

Mimo że nie jest to jeden z głównych składników odżywczych, magnez jest nadal jednym z wielu niezbędnych składników odżywczych dla roślin konopi indyjskich. Niedobór magnezu w konopiach indyjskich może siać spustoszenie w uprawach.

Niedobory magnezu powodują, że na najstarszych liściach na roślinach pojawiają się wyraźne paski. Najczęściej jest to spowodowane złym poziomem pH gleby. Oprócz magnezu ważną rolę odgrywa wapń. Jeśli borykasz się z niedoborem magnezu w konopiach indyjskich, możesz mieć również niedobór wapnia.

Jaką rolę pełni magnez w uprawie marihuany?

Rośliny konopi indyjskich nie wymagają tak dużej ilości magnezu, jak azotu czy potasu. Mimo to magnez jest absolutnie niezbędny dla wszystkich roślin. Rośliny potrzebują chlorofilu do fotosyntezy. Cząsteczka chlorofilu to atom magnezu otoczony azotem z przyłączoną specjalną strukturą.

Zasadniczo bez magnezu roślina nie jest w stanie wytwarzać własnej energii. Ale to nie jedyna rzecz, jaką magnez robi w roślinach. Inne rzeczy obejmują:

• Aktywacja enzymów,
• Przenoszenie energii,
• Tworzenie DNA i RNA,
• Wytwarzanie białek,
• Pobieranie i transport jonów,
• Dzielenie się komórek.

Zasadniczo, bez wystarczającej ilości magnezu, rośliny marihuany nie będą w stanie wykonywać funkcji niezbędnych do wzrostu.

Nie możemy mówić o działaniu magnezu w roślinach, nie wspominając o wapniu. W większości procesów wymienionych powyżej wapń również odgrywa ważną rolę.

Obydwa te elementy pobierane są w ten sam sposób. Roślina marihuany wchłania je poprzez wymianę kationową. Wapń i magnez mają ładunek dodatni, więc roślina wytwarza własne kationy dodatnie, aby uzyskać dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Aby te dwa składniki mogły zostać prawidłowo wchłonięte, muszą występować w glebie w specjalnych proporcjach. Z tego powodu cal mag sprzedawany jest jako jeden produkt. Potas jest również dużym jonem dodatnim, więc jego nadmiar w glebie może powodować problemy z wchłanianiem. Nierzadko zdarza się, że niedobory wapnia i magnezu występują w tym samym czasie.

Chociaż te dwa pierwiastki biorą udział w tych samych procesach, niedobory wapnia ujawniają się u nowszych osobników, natomiast niedobory magnezu u starszych osobników. Dzieje się tak dlatego, że magnez jest pierwiastkiem mobilnym, więc roślina przemieszcza go w przypadku niedoboru. Wapń nim nie jest, więc niedobory wapnia pojawiają się wszędzie tam, gdzie rosną.

Jeśli masz do czynienia z niedoborem wapnia, zaczyna się on najpierw od nowego wzrostu. Wtedy zaczniesz zauważać niedobór magnezu na starszych liściach rośliny.

Co powoduje niedobór magnezu w roślinach konopi indyjskich?

W większości przypadków niedobory nie są spowodowane tym, że roślina nie jest odpowiednio odżywiana. Nowoczesne nawozy dla roślin konopi indyjskich posiadają mnóstwo składników odżywczych. Jeśli roślina konopi indyjskich nie otrzymuje wystarczającej ilości magnezu, zwykle ma trudności z wchłanianiem magnezu. Podłoże kokosowe jest podłożem najbardziej narażonym na niedobór magnezu. Roślinom uprawianym w kokosie po prostu trudno jest wchłonąć magnez i wapń. Odrobina Cal Mag może z łatwością to naprawić.

Gleba może mieć swoje własne problemy. Problemem jest nadmierne podlewanie. Jeśli korzenie są zbyt mokre, mają trudności z wchłanianiem magnezu i innych składników odżywczych. Niedobór magnezu może również wystąpić, jeśli podamy glebie zbyt dużo potasu. Jeśli uprawiasz w hydroponice, niedobór magnezu może wystąpić, jeśli poziom pH wody spadnie poniżej 5,0. Powoduje to zablokowanie pH tam, gdzie roślina nie ma dostępu do mikroelementów.

We wszystkich podłożach ważne jest utrzymanie prawidłowego pH. Jeśli poziom pH będzie zbyt wysoki lub zbyt niski, rośliny marihuany nie będą w stanie niczego wchłonąć. Jeśli po prostu zaczniesz stosować nawozy bez sprawdzania poziomu pH podłoża, możesz łatwo zwiększyć problem. Jeśli używasz gleby, pamiętaj, aby wykopać 10–15 cm pod powierzchnię i sprawdzić jej poziom pH.

Jeśli jednak uważnie monitorowałeś poziom pH i nic w tej kwestii nie jest w porządku, Twoja roślina marihuany mogła wykorzystać cały magnez z gleby. Czasem się to zdarza. Sadzonki naprawdę dobrze rosną na lekko nawożonej glebie, ale zanim zaczną wegetować i kwitnąć, mogą po prostu zjeść cały magnez z doniczki.

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

Odróżnienie niedoborów magnezu od innych niedoborów składników odżywczych w konopiach indyjskich może być trudne. Główne objawy niedoboru magnezu to:

• Chloroza rozpoczynająca się od najstarszych liści,
• Brzegi liści żółkną,
• Liście zaczynają zwijać się ku górze,
• Pojawiają się brązowe plamy,
• Krawędzie liści są kruche.

Chloroza występuje, gdy żyłki liści pozostają zielone, a przestrzeń pomiędzy nimi zmienia kolor na żółty, nadając liściom charakterystyczny wzór w paski.

Przebarwienie występuje, ponieważ bez magnezu roślina nie może wytwarzać chlorofilu. Zaczyna się najpierw od najstarszych liści. Dzieje się tak, ponieważ magnez jest mobilnym składnikiem odżywczym, więc roślina zaczyna wysyłać go do nowszych liści. Wymienione przez nas objawy mają charakter postępujący, więc jeśli podejrzewasz, że może wystąpić niedobór magnezu, najlepiej nie dopuścić do jego pogorszenia.

Oto porównanie z innymi powszechnymi dolegliwościami związanymi z roślinami konopi indyjskich:

• Niedobór wapnia: Występuje na młodszych liściach. Zwykle występuje wraz z niedoborem magnezu, ponieważ są one wchłaniane w ten sam sposób. Jeśli to zauważysz, nie wykluczaj niedoboru magnezu.
• Niedobór azotu: Może to również powodować żółknięcie najstarszych liści, ale nie jest to ten sam charakterystyczny wzór, który widać w przypadku niedoboru magnezu. Problemy z azotem wpływają na cały liść, a nie tylko pomiędzy nerwami.
• Niedobór żelaza: Wygląda podobnie, ale jest znacznie bardziej biały lub prawie przezroczysty. Wpływa również na nowe liście, a nie na stare.
Niedobór potasu: Krawędzie wyglądają na szybciej spalone, ale wpływa to na cały liść. Niedobór magnezu zlokalizowany jest głównie na liściach.
• Problemy z pH: Absolutnie mogą powodować dowolną liczbę niedoborów składników odżywczych. Pamiętaj, aby monitorować pH gleby w ramach dobrych nawyków związanych z uprawą.
• Szkodniki i choroby roślin: mogą również powodować objawy o podobnym wyglądzie. Ważne jest, aby uważnie obserwować szkodniki, a jeśli uprawiasz na zewnątrz, zainwestuj w naturalne metody zwalczania szkodników, takie jak olejek neem i biedronki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.