Objawy Stresu Cieplnego w Uprawie Automatów

Objawy stresu cieplnego w uprawie automatycznych odmian marihuany.

Twoje rośliny mogą wytrzymać tylko określoną ilość ciepła i światła. Po pewnym czasie Twoja automatycznie kwitnąca odmiana zacznie wykazywać objawy stresu cieplnego związanego z marihuaną na pąkach lub liściach. Twoje liście mogą stać się żółte lub brązowe, wyglądać na spalone lub wybielone. Często zdarza się również, że liście składają się w kształt taco.

Jak wie większość doświadczonych hodowców, rośliny marihuany uwielbiają odrobinę ciepła. Właściwa temperatura umożliwia rozwój roślin konopi indyjskich. Optymalne środowisko sprzyja wzrostowi roślin w znacznie krótszym czasie. Jednak jest to w dużej mierze działanie równoważące. Po przekroczeniu pewnego progu zbyt dużo ciepła może mieć szkodliwy wpływ na wzrost i wydajność roślin. Stres cieplny należy do kategorii stresu abiotycznego (nieożywionego), obok suszy i innych niekorzystnych zjawisk pogodowych. Jak zatem zapobiec wpływowi stresu cieplnego na rośliny? Dostępnych jest wiele strategii, w tym odpowiednie rozmieszczenie światła, wentylatory i klimatyzatory. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o stresie cieplnym.

1. Czym jest stres cieplny?

Stres cieplny może wystąpić w pomieszczeniu lub na zewnątrz, pojawia się, gdy roślina automatycznie kwitnąca jest wystawiona na działanie wysokich temperatur przez długi czas. Może to powodować wiele różnych problemów, takich jak zahamowanie wzrostu, wpływ na plony i ostatecznie śmierć rośliny.

Dlatego też, używając oświetlenia o dużej intensywności, powinieneś mieć możliwość kontrolowania warunków uprawy. Jeśli tego nie zrobisz, Twoja roślina może nie być w stanie prawidłowo transpirować i może spowodować różne objawy stresu cieplnego związanego z konopiami indyjskimi. Stres cieplny powoduje wiele problemów dla roślin konopi indyjskich. Jednym z najbardziej oczywistych jest zbyt wysoka temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas, zwiększająca szybkość parowania, co oznacza, że rośliny będą potrzebować więcej wody niż zwykle. Oznacza to, że hodowcy muszą włożyć więcej pracy, aby po prostu utrzymać rośliny przy życiu. Rośliny są zależne od wody w zakresie wielu ważnych funkcji fizjologicznych, w tym fotosyntezy. Ekstremalne upały i utrata wody mogą również powodować więdnięcie i wysychanie liści. Jeśli ulegną zbyt dużemu uszkodzeniu, stracą zdolność do prowadzenia fotosyntezy, a Twoja roślina nie będzie w stanie wyprodukować tyle energii, ile kiedyś mogła.

2. Co powoduje stres cieplny?

Stres cieplny w pomieszczeniu jest wynikiem niedostosowania klimatu do optymalnej uprawy. Na zewnątrz trudniej jest to kontrolować, ale w obu sytuacjach stres cieplny jest powodowany przez te same czynniki: niską wilgotność, wysokie temperatury i duże natężenie światła. Przyjrzyjmy się czynnikom stresu cieplnego i dowiedzmy się, jakie rozwiązania można zastosować w każdej sytuacji.

• Niska wilgotność

Idealna wilgotność dla automatycznie kwitnącej odmiany wynosi 60-70% w fazie wegetatywnej i około 45-55% w fazie kwitnienia. Bardzo niska wilgotność może sprawić, że rośliny będą bardziej narażone na stres cieplny. Czasami wystąpią objawy przypominające stres cieplny, nawet jeśli nie jest tak gorąco, mogą być one gorsze, ponieważ na roślinę wpływa bardzo niska wilgotność.
Niska wilgotność nie będzie stresować rośliny, może wpłynąć na wzrost i plony, ale nie będzie żadnych widocznych objawów, chyba że zostanie połączona z dużą intensywnością światła i/lub wysokimi temperaturami.

Jeśli uprawiasz w pomieszczeniu, istnieje kilka rozwiązań. Możesz użyć nawilżacza, aby uzyskać rozwiązanie długoterminowe, lub możesz umieścić wiadra wypełnione wodą wewnątrz lub wokół namiotu hodowlanego, zawsze sprawdzając higrometr, aby utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie.

Na zewnątrz niewiele możesz zrobić, spróbuj umieścić roślinę w cieniu na kilka godzin dziennie, zalecamy również częstsze podlewanie mniejszą ilością wody w ciągu dnia, powinno to zapewnić schłodzenie korzeni.

• Wysokie temperatury

Optymalna temperatura do uprawy automatycznie kwitnących odmian wynosi około 25 stopni Celsjusza. Stres cieplny jest spowodowany przede wszystkim wysokimi temperaturami. Twoja roślina zawsze pokaże Ci, kiedy nie jest szczęśliwa. Ważne jest, aby utrzymać optymalny klimat dla automatycznie kwitnących roślin, pamiętając, że rośliny kwitnące są jeszcze bardziej podatne na stres cieplny.

Rośliny w fazie wegetatywnej zwykle zaczynają składać liście do wewnątrz, tworząc kształt taco lub miseczki i mogą zacząć uszkadzać liście, nawet jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka. W połączeniu z niską wilgotnością, może to siać prawdziwe spustoszenie. Kwitnące rośliny są jeszcze bardziej podatne na te szkody i jeśli duża ilość liści zostanie uszkodzona, zareagują na przegrzanie wypuszczaniem pąków o mniejszej sile działania, co ostatecznie doprowadzi do nieprawidłowego wzrostu pąków.

Rozwiązanie tego problemu polega przede wszystkim na zwiększeniu cyrkulacji powietrza w przestrzeni uprawy. Może to być tak proste, jak umieszczenie wentylatora oscylacyjnego dmuchającego na rośliny lub może wymagać bardziej drastycznych środków. Hodowcy konopi indyjskich w pomieszczeniach mają znacznie większą kontrolę nad zakresem środowiska otoczenia niż hodowcy na zewnątrz, co można wykorzystać na korzyść Twoją i upraw. W każdym pomieszczeniu do uprawy indoor, bez względu na to, jak duże czy małe, powinien być zainstalowany jakiś miernik temperatury i wilgotności. Bez jednego z nich (lub kilku, w zależności od wielkości pokoju), w zasadzie stajesz się ślepy. Wymiana powietrza wewnątrz i na zewnątrz przestrzeni uprawnej oraz w całym baldachimie ma absolutnie najwyższe znaczenie. Jest to ważne nie tylko ze względu na kontrolę ciepła, ale także na poziom natlenienia. Chcesz skonfigurować system wywiewu powietrza tak, aby wlot (który może być po prostu otworem pasywnym) znajdował się w dolnej połowie pomieszczenia, a wylot znajdował się w górnej części pomieszczenia. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego ustawienie wlotu niżej niż wylotu sprawi, że do pomieszczenia lub namiotu zawsze będzie zasysany dopływ chłodnego, świeżego powietrza.

• Wysoka intensywność światła

Lekkie oparzenia lub stres świetlny występują tylko w pomieszczeniach zamkniętych, może się to zdarzyć podczas przenoszenia rośliny ze słabego do silnego światła lub jeśli źródło światła znajduje się zbyt blisko automatycznie kwitnącej rośliny. Może się to również zdarzyć w przypadku starszych liści, które były narażone na działanie wilgoci przez długi czas, ale nie jest to częste zjawisko. Zwykle lampy do uprawy zawierają zalecenia dotyczące wysokości dla obu etapów (wegetatywnego i kwitnienia). Zawsze powinieneś eksperymentować i testować, co działa lepiej, ale nigdy nie powinieneś zaczynać od umieszczenia świateł zbyt blisko.

Najczęstszymi objawami są żółknięcie, spalone liście i wybielone pąki (kiedy pąki zaczynają bieleć). Pierwszą oznaką, że roślina otrzymuje zbyt dużo światła, jest to, że liście zaczynają się podnosić (czasami nawet nie widać żadnych objawów, dopóki nie zacznie się żółknięcie). Często liście zaczynają żółknąć, ale żyłki pozostają zielone i mogą wydawać się blade. Jeśli to potrwa długo, liście zaczną się taco, końcówki zaczną brązowieć i chrupać, a ostatecznie zaczną się łamać przy dotyku.

Wybielanie pąków jest najczęściej spotykane w przypadku diod LED i zasadniczo ma miejsce, gdy pąki dostają za dużo światła i zaczynają zmieniać kolor na biały na górze, a dotknięta część traci moc i swój zapach.

Jeśli Twoje rośliny otrzymują za dużo światła, spróbuj odsunąć je dalej, usunąć część świateł lub poszukać ściemniacza, aby kontrolować intensywność światła. Aby zapobiec blaknięciu, powinieneś rozważyć trening o niskim poziomie stresu, aby zapobiec nadmiernemu rozciąganiu rośliny. Niestety, nie ma innego sposobu, aby przywrócić rośliny do normalnego stanu, niż w najgorszych przypadkach pozwolić im wyrosnąć lub zebrać plony, zanim umrą. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest podjęcie wszelkich środków ostrożności, zanim to nastąpi.
Można rozważyć także inne rozwiązania oświetleniowe. Chociaż oświetlenie HID było przez dziesięciolecia absolutnym złotym standardem, obecnie zostało wyprzedzone przez panele LED. Diody LED są nadal nieco restrykcyjne pod względem cenowym, ale oferują kilka kluczowych zalet w porównaniu z konfiguracjami HID, a ciepło zajmuje wysokie miejsce na tej liście. Panele LED wytwarzają prawie zerowe ciepło, co oznacza, że można je umieścić bardzo blisko baldachimu (lub nawet zawiesić je pionowo w środku).

Zawsze należy dążyć do tego, aby światło znajdowało się w odpowiedniej odległości od szczytu korony rośliny. Zamiast pozostawiać to wszystko domysłom (co może zwiększyć ryzyko uszkodzenia roślin), możesz skorzystać z kilku narzędzi, aby upewnić się, że robisz wszystko prawidłowo. Użycie luksomierza umożliwi zmierzenie ilości lumenów padających na określony obszar. Chociaż urządzenia te mierzą jedynie światło dostrzegalne dla ludzkiego oka, nadal są przydatnym narzędziem, jeśli nie masz innego wyboru. W idealnym przypadku użyjesz miernika PAR do pomiaru ilości fotosyntetycznie aktywowanego promieniowania padającego na rośliny podczas różnych etapów cyklu wzrostu, aby uzyskać intensywność światła w zakresie optymalnego punktu.

Podsumowanie

Wprowadzając zmiany w środowisku roślin, najlepiej wprowadzać zmiany tak wolno, jak to możliwe. Aby utrzymać dobry klimat dla automatycznie kwitnących odmian, musisz zapobiegać nagłym zmianom wilgotności, temperatury i światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.