Najlepsze Spektrum Światła Do Uprawy

Najlepsze spektrum światła do uprawy roślin marihuany.

Jak zapewne już wiesz, światło jest podstawowym zasobem dla większości roślin w przyrodzie. Rośliny konopi kochają światło słoneczne, ale co jest takiego w słońcu, że lubią je najbardziej?

Konopie potrzebują dużo światła, aby wytworzyć duże, soczyste kwiaty, jednak nie chodzi tylko o ilość światła. Specyficzne widma światła mogą wspomagać rozwój roślin na różnych etapach wzrostu, zapewniając jeszcze większą kontrolę nad środowiskiem uprawy.

Co to jest widmo światła?

Widmo światła to zakres fal w widmie elektromagnetycznym, który jest widoczny dla nas jako istot ludzkich. Widmo widzialne mierzone w nanometrach (nm) mieści się w zakresie od 380 nm do 750 nm na skali. Oznacza to, że niebieski koniec widma widzialnego ma nieco krótszą długość fali niż czerwona strona.

Słońce emituje energię słoneczną, której bardzo mała część dociera do Ziemi. Dzieje się tak, ponieważ warstwa ozonowa pochłania i odbija większość szkodliwych fal, umożliwiając rozwój życia. Fale przenikające przez warstwę ozonową mają długość od 300 nm do 1100 nm, więc widmo wchodzące do atmosfery jest szersze niż jesteśmy w stanie zobaczyć.

Widmo elektromagnetyczne

Poza widmem światła widzialnego mamy fale gamma, promienie X, fale ultrafioletowe, podczerwień, mikrofale i fale radiowe. Fale ultrafioletowe i fale podczerwone znajdują się na obu końcach widma widzialnego, co oznacza, że są zawarte w długościach fal przechodzących przez ozon. Oba są korzystne dla roślin pod pewnymi względami.

• UVC (180 – 280nm) – Obejmuje szkodliwe fale ultrafioletowe, które są blokowane przez warstwę ozonową. Powoduje poważne oparzenia.
• UVB (280 – 315nm) – Może spalić skórę, ale tylko niewielkie ilości docierają do ziemi. Obszary • położone na wyższych wysokościach będą miały wyższy poziom promieniowania UVB.
• UVA (315 – 400nm) – Zawsze obecne w atmosferze, ale niewidoczne. 95% fal ultrafioletowych przechodzących przez ozon to UVA.
• Światło widzialne (380 – 750nm) – Zakres widma elektromagnetycznego, które jesteśmy w stanie zobaczyć jako kolor.
• Podczerwień (700 – 1100 nm) – Niewidoczna dla ludzkiego oka, ale może być odczuwana jako ciepło.

Dlaczego widmo światła jest ważne?

Rośliny konopi potrzebują odpowiedniego rodzaju światła, aby w pełni rozwinąć swój potencjał. Bez odpowiedniego spektrum światła rośliny mogą osiągać gorsze wyniki, rosnąć na małe rozmiary i dawać niskie plony. Na szczęście techniki uprawy w pomieszczeniach pozwoliły nam naśladować najważniejsze aspekty światła słonecznego otrzymywanego przez rośliny na zewnątrz.

Zimne niebieskie światło wiosną kontra ciepłe czerwone światło jesienią

Rośliny rosnące na zewnątrz otrzymują pełne spektrum światła dostarczanego przez słońce. Wiosną widmo światła, które filtruje atmosferę, daje niebieskawy odcień. Niebieskie widma umożliwiają roślinom rozwijanie silnych liści we wczesnych stadiach wzrostu.

Wraz z nadejściem lata słońce jest wyżej na niebie i więcej światła przenika do atmosfery. Wraz z nadejściem jesieni słońce zaczyna się chować, kiedy czerwone widma są najbardziej widoczne. Czerwone fale sygnalizują koniec lata, więc rośliny wypuszczają kwiaty, starając się zapylić przed zimą.

Wciąż wiele się uczymy o tym, jak różne długości fal kolorów mogą wpływać na roślinę konopi. Zrozumienie, w jaki sposób słońce dostarcza roślinom energii, może pomóc nam wyhodować lepsze pąki przy jednoczesnym jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych zasobów.

Jak rośliny konopi reagują na światło?

Rośliny konopi indyjskich mogą dobrze kwitnąć w świetle niebieskim i czerwonym, pod warunkiem, że otrzymają odpowiednie widma w paśmie kolorów. Wyodrębniając te długości fal, rośliny mają łatwiejszy dostęp do rodzaju światła, którego potrzebują. Jest to jeden z powodów, dla których rośliny domowe mogą być mniejsze niż rośliny zewnętrzne, ponieważ nie muszą się rozciągać w poszukiwaniu niezbędnych widm.

Niebieskie i czerwone diody

Niebieskie (400 – 500nm) – Niebieskie światło jest niezbędne roślinom do wzrostu silnych liści i gałęzi podczas cyklu wegetatywnego. Dostarczanie dużych ilości niebieskiego daje krótkie, krzaczaste rośliny, co może być przydatne dla hodowców starających się unikać wysokich roślin z długimi gałęziami. Polecany do sadzonek, zwłaszcza jeśli uprawiasz w pomieszczeniach.

Czerwień/podczerwień (620 – 750nm) – Czerwień jest ważna dla rozbudowy struktury rośliny i promowania produkcji pąków. Naturalnie rośliny używają czerwonego światła, aby rozpoznać, kiedy jest dzień lub noc. Niewielkie ilości promieniowania podczerwonego przedostają się przez atmosferę podczas wschodu i zachodu słońca, kiedy fale są dłuższe. Rośliny konopi rosną w podczerwieni, aż widoczna czerwień stanie się bardziej bezpośrednia.
Fotoreceptory w liściach konopi nieustannie pracują nad zrozumieniem otaczającego je spektrum światła. Liście będą obracać się w stronę światła w ciągu dnia.

Kiedy nie ma światła, rośliny konopi oszczędzają energię, „rozluźniając” liście, powodując ich lekkie opadanie. Fotoreceptory w rzeczywistości nie przekształcają światła w energię, co ma więcej wspólnego z fotosyntezą.

To, jak roślina konopi reaguje na światło, będzie również zależeć od odmiany i miejsca, z którego pochodzi. Niektóre genetyki zostały przywiezione z obszarów położonych na dużych wysokościach, gdzie światło jest silniejsze i występuje większa obecność promieni UVB. Argumentowano, że ekspozycja na więcej promieniowania UVB może zwiększyć produkcję THC, chociaż teoria ta jest niejednoznaczna i wymaga dalszych badań.

Najlepsze spektrum do uprawy konopi

Trudno dokładnie powiedzieć, która część widma koloru jest najlepsza, ale duża część ma związek z rodzajem światła, w którym rosną rośliny konopi. Nie wszystkie światła emitują to samo widmo, więc wybór będzie zależał od rezultatów, które próbujesz osiągnąć. Najważniejsze jest to, aby Twój ogród miał wystarczającą ilość niebieskiego światła podczas cyklu wegetatywnego i dużo czerwonego światła do kwitnienia.

Być może planujesz hodowlę w pomieszczeniu, gdzie możesz mieć pełną kontrolę nad światłem. A może myślisz o wypróbowaniu roślin ogrodowych, z których większość będzie determinowana przez słońce. Niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, że rośliny mają dużo światła.

• Świetlówki CFL (kompaktowe światło fluorescencyjne) są zwykle mierzone w kelwinach (K), co określa temperaturę barwową żarówki. Chłodniejsze, niebieskawe światła mają wyższy odczyt w stopniach Kelvina (6000 – 6400k), podczas gdy CFL, który wygląda na czerwony, będzie miał niższy odczyt (2800k).
• LED (dioda elektroluminescencyjna) — diody LED emitują wąskie spektrum światła, w postaci małego pasma niebieskiego lub czerwonego. Czerwone, niebieskie i białe diody LED są często łączone, aby stworzyć emisję „pełnego spektrum”, którą rośliny mogą zrozumieć dla prawidłowego wzrostu.
• HPS — Żółte/czerwone światło może być używane przez cały cykl wzrostu, ale rośliny będą rosły wyższe przy większej odległości między międzywęźlami. Rośliny konopi korzystają z oświetlenia HPS głównie w fazie kwitnienia.

Jeśli uprawiasz na zewnątrz, możesz spodziewać się, że rośliny będą większe niż w pomieszczeniu, ponieważ spektrum jest szersze. W zależności od miejsca zamieszkania i pory roku rośliny reagują na światło w różny sposób.

Spektrum kolorów twojego światła jest ważne, ale jeśli chcesz produkować przyzwoite zbiory, jego intensywność jest również bardzo ważna. Intensywność źródła światła odgrywa dużą rolę w rozwoju roślin i musi być wystarczająco mocna, aby rośliny mogły prawidłowo przeprowadzać fotosyntezę. Jeśli rośliny konopi nie otrzymują wystarczającej ilości światła, nie ma znaczenia, jakie widmo otrzymają, ponieważ nie będą w stanie funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.