Jak Rośliny Marihuany Wykorzystują Wodę?

Jak rośliny marihuany wykorzystują wodę i co warto wiedzieć na temat podlewania.

Woda jest niezbędnym elementem budulcowym wszystkich form życia opartych na węglu, które istnieją na planecie. Zwłaszcza jeśli chodzi o nasiona marihuany, które wymagają regularnego podawania dużych ilości pożywki. Posiadanie dyscypliny, aby nie zalewać ani nie podlewać roślin to jedno, jednak kluczowym czynnikiem jest przede wszystkim zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego rośliny marihuany wykorzystują wodę.

Zrozumienie transpiracji

Najlepszym sposobem, aby zastanowić się, jak transpiracja wpływa na rośliny, jest powiązanie jej z naszym własnym ludzkim ciałem. Polegamy na wodzie, która utrzymuje nawodnienie mózgu, umożliwia powstawanie soli i osmozy, utrzymuje nerki i inne narządy w funkcjonowaniu, a także stanowi naturalną ochronę naszego organizmu przed wychłodzeniem, gdy się pocimy. Teraz, jeśli wyobrazisz sobie, jak roślina konopi indyjskich jest zależna od wody, aby funkcjonować w taki sam sposób jak my, możesz rozważyć, w jaki sposób wykorzystują wodę do utrzymania poziomu soli i wchłaniania składników odżywczych.

Transpiracja przez liście

Jednym ze sposobów wykorzystania wody przez rośliny konopi są liście. Poziom wilgotności względnej może mieć wpływ na ilość wody uwalnianej przez rośliny przez liście lub na ilość wody wchłanianej przez strefę korzeniową.

Transpiracja przez korzenie

Główna sieć konopi indyjskich odpowiedzialna za pozyskiwanie składników odżywczych. Włośniki muszą jedynie natknąć się na bardzo cienką warstwę wody, aby uzyskać dostęp do dostępnych składników odżywczych. Zakładając, że poziom wilgotności spełnia wymagania cyklu życiowego rośliny, stosunek pobierania składników odżywczych do transpiracji przez liście powinien być idealnie zrównoważony.

Ilość wilgoci, jaką podłoże jest w stanie utrzymać, może przekraczać nawet 18-krotność jego własnej masy, jednakże tempo transpiracji przez liście szybko się zmienia. Aby zrekompensować suche i trudne środowisko, rośliny muszą się ochłodzić w taki sam sposób, jak my po intensywnym wysiłku fizycznym.

Co może pójść nie tak jak byśmy chcieli?

Kiedy środowisko staje się zbyt gorące dla rośliny konopi indyjskich i cała woda ze strefy korzeniowej zostanie zużyta, jest tylko kwestią czasu, zanim rośliny stracą wigor. Spowoduje to również wystąpienie listy niedoborów, a ostatecznie rośliny ucierpią pod względem wzrostu i wydajności.

Idealne podłoże uprawowe

Bardzo ważne jest zachowanie równowagi w podłożu w zakresie zatrzymywania wody i drenażu. Proporcje i substrat stosowany przez hodowcę mogą w dużym stopniu decydować o tym, jak szybko lub wolno będzie przebiegać transpiracja.

• Wełna mineralna

Wełna mineralna może utrzymać do 18-krotność swojej własnej masy wody, co oznacza, że jest doskonałym podłożem do zatrzymywania wody w gorących miejscach w pomieszczeniach i na zewnątrz. Częściej stosowana w hydroponice, jest doskonałym dodatkiem do stosowania na samym dnie doniczek lub w mieszance kokosa, perlitu i gleby.

• Włókno kokosowe

Włókno kokosowe składa się z łusek orzecha kokosowego i jest opisywane jako obojętne podłoże uprawowe. Niezwykle przyjazne dla użytkownika i roślin podłoże, posiadające niesamowitą pojemność powietrzną i zdolność zatrzymywania wody. Uprawę konopi w kokosie często przeprowadza się w hydroponice lub w formie mieszanki z żywą glebą organiczną.

• Wermikulit

Wermikulit to uwodniony minerał krzemianowy, który rozszerza się pod wpływem intensywnego ciepła. Kolejne obojętne podłoże, które jest lekkie i może utrzymać dobre nasycenie podłoża.

Podlewanie roślin marihuany

Podlewanie roślin w pobliżu źródeł światła i wyłączanie ich może spowodować nadmierny poziom wilgoci i przesycenie podłoża w okresie ciemności. O wiele korzystniejsze i praktyczne jest podlewanie na godzinę po włączeniu światła lub dwa razy dziennie w mniejszych odstępach czasu. Użyj kamienia napowietrzającego lub pompy, aby woda była napowietrzona i bogata w tlen. Złe bakterie nie mogą żyć w środowisku silnie natlenionym. Dodanie tlenu nie tylko sprawi, że zbiornik będzie świeży, ale jednocześnie zwiększy pH. W przypadku, gdy rośliny zostały potraktowane zastaną wodą lub utworzyły się w niej patogeny, doskonałym lekarstwem jest użycie nadtlenku wodoru. Dodatkowa cząsteczka tlenu przyłączona do H2O zabije każdą chorobę lub infekcję.

Odwrócona osmoza jest zalecana dla hodowców, którzy mają dostęp do źródła twardej wody. Filtrowanie i oczyszczanie wody może zająć trochę czasu, jednak efektem końcowym będzie woda zdatna do picia i wolna od zanieczyszczeń.

Jak często podlewać rośliny?

Naszą odpowiedź oprzemy tutaj na uprawie z wykorzystaniem podłoża kokosowego, ponieważ jest to najlepsze podłoże dla początkujących. W rzeczywistości jest to dość trudne pytanie, ponieważ nauka nie wypowiada się dokładnie na ten temat, ale istnieje cały szereg elementów, które mogą wpływać na częstotliwość podlewania roślin i wymaganą ilość wody.

Podłoże, które wybierzesz dla swojej marihuany, ma ogromny wpływ na ilość potrzebnej wody. Rośliny konopi indyjskich zwykle rozwijają się w mocno napowietrzonych i bogatych podłożach, które doskonale odprowadzają wodę. Im lżejsze podłoże i bardziej napowietrzone tym lepiej. Zawsze zalecamy, aby nowi hodowcy wybierali podłoże na bazie kokosa z dodatkami takimi jak perlit lub wermikulit w celu zwiększenia drenażu i napowietrzenia.

Jest kilka powodów, dla których zawsze zależy nam na szybkim i skutecznym drenażu. Kiedy doniczka utrzymuje wilgoć przez dłuższy czas, może to prowadzić do takich problemów, jak zgnilizna korzeni, brak lub niedobory składników odżywczych, inwazja szkodników i rozwój grzybów. Zwarte i wilgotne podłoże wzrostowe jest również znacznie trudniejsze do przepłukania, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z substancjami odżywczymi. Dobrą zasadą jest to, że chcesz, aby woda przepłynęła przez medium dość szybko. Powinieneś zobaczyć wyciek wydobywający się z otworów drenażowych w ciągu pierwszej minuty lub dwóch. Jeśli podłoże nie wyschnie całkowicie po około 72 godzinach (należy dążyć do 24 godzin), oznacza to, że utrzymuje zbyt dużo wilgoci. Zanim cokolwiek posadzisz, powinieneś sprawdzić retencję wody w podłożu, którego planujesz użyć i wprowadzić niezbędne zmiany.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest rozmiar donicy. W przypadku roślin fotoperiodycznych dobrze jest zacząć od małej doniczki i powoli zwiększać jej rozmiar w miarę wzrostu rośliny, natomiast w przypadku roślin automatycznych lepiej zacząć od doniczki, w której rośliny zakończą swoje życie. Dzieje się tak dlatego, że za każdym razem, gdy przesadzając z jednej doniczki do drugiej, stresujesz roślinę, co jest dobre w przypadku roślin fotoperiodowych możesz po prostu utrzymać ją w fazie wzrostu wegetatywnego przez kilka dodatkowych dni. Rośliny automatycznie kwitnące przejdą do fazy kwitnienia w każdych warunkach oświetleniowych, więc nie mamy luksusu przedłużania fazy wzrostu. W przypadku roślin automatycznych zaleca się wielkość doniczki od 6 do 15 litrów, w zależności od stylu uprawy, jaki planujesz uprawiać. Zacznij od lekkiego podlewania i nie martw się spłynięciem, dopóki rośliny nie osiągną minimum 3-tygodniowego okresu.

Jak już pokrótce omówiliśmy, etap wzrostu będzie miał bezpośredni wpływ na ilość wody, którą musisz zapewnić. Kiedy rośliny są bardzo młode, będą potrzebować tylko niewielkich ilości wody. Unikaj podlewania małych roślin silnymi strumieniami wody, gdyż może to spowodować stres, a nawet uszkodzenie rośliny. W miarę jak rośliny rosną, zwiększa się ich apetyt. Po 3 tygodniach możesz rozpocząć całkowite namoczenie podłoża, aż zobaczysz, że woda wycieka z doniczek.

Intensywność oświetlenia, wilgotność i temperatura otoczenia w pomieszczeniu do uprawy mogą mieć ogromny wpływ na to, jak często będziesz musiał podlewać swoje uprawy. Uważnie obserwuj swoje uprawy i poczuj ciężar doniczek za każdym razem, gdy je sprawdzasz – co powinno mieć miejsce każdego dnia.

Jak ocenić kiedy twoje rośliny są spragnione?

Test wagowy to najprostszy sposób sprawdzenia, ile wody pobrały twoje rośliny. Początkującym hodowcom może się to wydawać niedokładne, ale szybko przyzwyczaisz się do różnych ciężarów doniczek do tego stopnia, że z łatwością będziesz w stanie stwierdzić, ile wilgoci jest jeszcze w doniczkach. Jeśli Twoje rośliny wyglądają na zmęczone i więdnące, mogą cierpieć na chorobę lub potencjalną inwazję szkodników, albo mogą po prostu potrzebować dobrej wody.

Jednym z problemów jest to, że nadmiernie podlewane rośliny również będą wyglądać na pozbawione wigoru, ale charakterystyczną oznaką przelania jest to, że rośliny mają bardzo ciemnozielony kolor, a liście zwijają się do wewnątrz i w dół. Jeśli na końcach liści Twoja roślina żółknie lub brązowieje, może to być oznaką niedostatecznego podlewania. Czy liście się kruszą? Potrzebują więcej wody.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o podlewanie roślin konopi indyjskich, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Rolę odgrywa nie tylko dojrzałość rośliny, wielkość doniczki, podłoże uprawowe, intensywność światła, pobór powietrza, temperatura i wilgotność, ale także odmiana oraz poziom doświadczenia i zrozumienia hodowcy. Dowiedzenie się, ile wody i roztworów składników odżywczych potrzebują Twoje rośliny, ma duży wpływ na końcowe zbiory i jakość plonów. Powodzenia w znalezieniu idealnej równowagi i wyhodowaniu kwiatów z najwyższej półki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.