Perlit w uprawie marihuany

Co to jest perlit i w jaki sposób stosuje się go w uprawie marihuany?

Perlit jest powszechnym dodatkiem do gleb doniczkowych, oraz jest bardzo korzystnym dodatkiem ze względu na swoje doskonałe właściwości drenażowe. Na szczęście, podłoże to sprawdza się również w przypadku cannabis. Perlit umożliwia hodowcom łagodzenie zagrożeń podczas przepłukiwania roślin i pomaga utrzymać lepszą kontrolę nad poziomem pH.

CANNABIS I PERLIT

Większość hodowców marihuany często preferuje glebę, ze względu na jej zdolności do zatrzymywania zarówno naturalnych organizmów jak i wilgoci. Jednak korzyści te mogą szybko przytłoczyć rośliny i doprowadzić do szeregu problemów. I właśnie w tym miejscu wkracza perlit, równoważąc niektóre negatywne cechy gleby. W typowych zastosowaniach perlit mieszany jest z glebą, tworząc podłoże, które posiada lepszy drenaż, ale nadal zachowuje naturalne cechy gleby. Rezultatem są zdrowsze, mocniejsze rośliny cannabis, które są w stanie produkować lepsze plony.

CO TO JEST PERLIT?

Nawiązaliśmy do tego jak wszechstronny jest perlit, ale jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś, z pewnością zastanawiasz się co to tak właściwie jest? Perlit to substancja obojętna (pH 7,0), która rozpoczyna swoje życie jako obsydian, rodzaj skały wulkanicznej. Z biegiem czasu skała absorbuje wilgoć z otaczającego ją środowiska, a po wydobyciu kruszy się ją na mniejsze kawałki. Gdy zmiażdżony obsydian narażony jest na ekstremalne temperatury (850–900°C), wilgoć znajdująca się wewnątrz paruje, zmuszając skałę do szybkiego rozszerzenia się. W rezultacie powstaje substancja podobna do popcornu, która jest niesamowicie lekka i błyszcząco biała.

„Wystrzelony” perlit jest na tym etapie gotowy do komercyjnej dystrybucji. To podłoże uprawowe można znaleźć w centrach ogrodniczych na całym świecie i cenione jest ono za przesiewną strukturę oraz właściwości drenażowe. Przy zakupie perlitu, dostępny jest on w trzech rodzajach: drobny, średni oraz gruby. W przypadku uprawy cannabis, preferowaną opcją jest „drobny” perlit.

NAJLEPSZY SPOSÓB WYKORZYSTANIA PERLITU

Chociaż oczywiście można uprawiać cannabis z pomocą podłoża składającego się wyłącznie z perlitu, podejście takie stosowane jest najczęściej w hydroponice i aby osiągnąć dobre wyniki wymaga zaawansowanej wiedzy. W większości scenariuszy perlit miesza się z glebą lub podłożem kokosowym tworząc zrównoważone środowisko do uprawy cannabis.

Zarówno w przypadku gleby jak i podłoża kokosowego, można do ich objętości dodać od 10 do 50 procent perlitu. Jeśli nie planujesz obfitych cykli odżywiania roślin, staraj się ilość perlitu trzymać na poziomie od 10 do 20 procent. Jeśli jednak zamierzasz używać dużej ilości składników odżywczych lub suplementów, dodanie perlitu w wysokości 30 – 50 procent może zniwelować ryzyko zablokowania składników odżywczych przez przeładowane rośliny. Przy tym poziomie koncentracji wymywanie składników odżywczych jest wysokie z powodu zwiększonego drenażu i późniejszego spływu wody.

ZALETY UPRAWY Z UDZIAŁEM PERLITU

Perlit to nie tylko ulepszony drenaż. Poniżej mamy dla was kilka powodów, dla których warto dodać perlit do swojej uprawy:

• Dzięki kieszeniom powietrznym tworzonym przez perlit zapewniony jest większy poziom tlenu. Korzenie rozwijają się dzięki tlenowi, więc spodziewać możesz się lepszego wzrostu swoich roślin.

• Będąc substancją obojętną, perlit nie zakłóca koncentracji składników odżywczych.

• Idealnie sprawdza się w przypadku szczepek, ponieważ lekka struktura substancji sprawia, że korzenie mogą przez nią łatwo przenikać.

• Lekkość perlitu obniża wagę donicy, co z kolei sprawia, że obsługa tych doniczek staje się znacznie wygodniejsza.

WADY UPRAWY Z UDZIAŁEM PERLITU

• Zwiększony drenaż może zwiększać częstotliwość podlewania, więc trzeba mieć się na baczności i dobrze obserwować rośliny.

• Rośliny stają się bardziej zależne od ludzi, więc odpada dłuższy wyjazd lub niedoglądanie ich przez więcej niż parę dni.

• W przypadku ustawień hydroponicznych perlit należy najpierw dobrze umyć. Substancja posiada na sobie powłokę drobnego pyłu, który jeśli nie zostanie wypłukany może blokować systemy.

PODSUMOWANIE

Wiele wad stosowanie perlitu można łatwo złagodzić. Wszystko razem sprawia, że substancja oferuje naprawdę wiele korzyści, a w wielu scenariuszach może okazać się niezbędnym dodatkiem do uprawy cannabis. Perlit może być stosowany zarówno z glebą jak i podłożem kokosowym, chociaż warto zauważyć, że ich relacja jest bardzo specyficzna.

Podłoże kokosowe doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem wilgoci, dotlenianiem roślin oraz ogólnie jest mniej podatne na szkodniki niż gleba. W połączeniu z perlitem może ono stworzyć warunki idealnej równowagi między drenażem a retencją wody.

Dzięki zdolności do zwiększania plonów oraz promowania ogólnego zdrowego wzrostu, perlit może okazać się twoim nowym, najlepszym przyjacielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.