Oświetlenie Do Uprawy Indoor

Początkującym hodowcom łatwo jest zgubić się wśród różnych opcji oświetleniowych. Jak wybrać najlepszą opcję?

Jeśli chodzi o uprawę nasion feminizowanych w pomieszczeniach, oświetlenie znajduje się na szczycie listy najważniejszych elementów. Zapewnienie prawidłowego spektrum światła o odpowiedniej intensywności może naprawdę zadecydować o różnicy między rodzajami wydajności i mocy, o których wszyscy marzymy. Ale przy tak wielu dostępnych opcjach i pozornie postępującej technologii, skąd nowy hodowca ma wiedzieć, która opcja jest najlepsza dla jego konkretnego obszaru uprawy w pomieszczeniach zamkniętych?

Istnieje wiele opcji, każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad. Od wysokiej klasy, dostrajalnych paneli LED po budżetowe opcje CFL – i wszystko pomiędzy – podjęcie decyzji o najlepszej opcji dla Twojej przestrzeni do uprawy w pomieszczeniach może być, delikatnie mówiąc, nieco zniechęcające dla początkujących hodowców. Należy przemyśleć wiele kwestii, więc zanim wydasz ciężko zarobione pieniądze na niewłaściwą opcję, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Zanim zagłębimy się w cały techniczny bełkot, porozmawiajmy szybko o tym, jak rośliny marihuany wykorzystują światło, które im zapewnisz, i jak harmonogram oświetlenia wpływa na rozwój roślin. Na rynku dostępne są dwa główne typy odmian. Nie, nie Sativa i Indica. Mówimy o podziale fotoperiodycznym i automatycznie kwitnącym. Większość hodowców zna różnicę między nimi, ale wyjaśnijmy to szybko dla niewtajemniczonych. Wszystkie odmiany, niezależnie od tego, czy są to fotoperiody czy automaty, przechodzą przez kilka odrębnych etapów wzrostu. To są:

• Etap kiełkowania – kiedy nasiona kiełkują, a korzeń palowy uwalnia się z łupiny. Zajmuje to około 1 do 4 dni.
• Faza siewki – kiedy roślina zaczyna wypuszczać pędy i liście. Roślinę konopi indyjskich uważa się za sadzonkę do czasu pojawienia się drugiej pary prawdziwych liści. Ten etap trwa zwykle około tygodnia.
• Faza wegetatywna – kiedy roślina zaczyna naprawdę przybierać na wadze. Faza wzrostu wegetatywnego jest pierwszym głównym etapem rozwoju rośliny, podczas którego kształtuje się struktura rośliny, a roślina marihuany jest gotowa do przejścia w okres kwitnienia.
• Faza kwitnienia – kiedy roślina marihuany osiąga dojrzałość reprodukcyjną, wytwarzając wilgotne, śmierdzące pąki, które wszyscy znamy i kochamy.

Odmiany fotoperiodowe

Jak sama nazwa może sugerować, o etapie wzrostu odmian fotoperiodowych decyduje czas cyklu świetlnego. Podczas uprawy w pomieszczeniach hodowcy mają całkowitą kontrolę nad etapem wzrostu, kontrolując harmonogram oświetlenia. Na etapie wzrostu siewek i wegetatywnego rośliny fotoperiodyczne muszą codziennie otrzymywać co najmniej 18 godzin światła i 6 godzin ciemności. Jest to zwykle określane jako 18/6. Kiedy już będziesz zadowolony z wielkości i solidności struktury rośliny, po prostu przełącz harmonogram na 12/12 – czyli 12 godzin światła i 12 godzin ciemności. To sygnał dla rośliny konopi, że nadszedł czas, aby rozpocząć kwitnienie i produkcję pięknych pąków.

Odmiany kwitnące automatycznie

Automatycznie kwitnące odmiany eliminują element zagadki. Cykl kwitnienia zależy od wieku rośliny, a nie od ilości światła, jakie otrzymuje. Oznacza to, że po osiągnięciu około czwartego tygodnia wzrostu roślina automatycznie przełączy się na produkcję kwiatów, niezależnie od harmonogramu oświetlenia. Ta nieodłączna cecha odmian automatycznie kwitnących niesie ze sobą szereg korzyści, szczególnie dla hodowców indoor, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą. Nie tylko możesz ustawić czas oświetlenia na poziomie 18/6 przez cały okres uprawy (lub 20/4, a nawet 24/0), co czyni życie nieco mniej skomplikowanym, ale możesz z łatwością ustawić wieczne zbiory w jednym pomieszczeniu lub namiocie rutyna. Automaty są bardziej odporne niż ich fotoperiodyczne odpowiedniki, potrzebują również mniej składników odżywczych, zwykle są gotowe do zbiorów po około 8 do 10 tygodniach i mogą dorównać odmianom fotoperiodowym pod względem siły działania i plonów.

Spektrum i intensywność światła

Kiedy już zdecydujesz, który rodzaj odmiany jest najlepszy dla Twojej konfiguracji i jakiego harmonogramu oświetlenia należy przestrzegać, czas pomyśleć o spektrum światła. Mówiąc prościej, rośliny marihuany potrzebują pełnego zakresu światła, aby wykorzystać swój potencjał genetyczny. Pomyśl o tym przez chwilę. Słońce zapewnia pełny zakres częstotliwości światła, a rośliny ewoluowały w tych warunkach przez miliony lat. Nie oznacza to, że nie można uprawiać ulubionej rośliny przy oświetleniu, które nie zapewnia pełnego spektrum światła, ale po prostu nie uzyska się takiej samej wydajności i plonów, jak przy oświetleniu dostosowanym do naturalnego światła słonecznego.

Co więcej,intensywność światła, jakie zapewniasz uprawom, ma ogromny wpływ na ogólny rozwój i musi być dostosowana do etapu wzrostu, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Intensywność mierzona jest w lumenach, które można łatwo znaleźć na poszczególnych stronach produktów dla każdego rodzaju światła – ale ogólnie rzecz biorąc, intensywność będzie zwiększana w miarę rozwoju upraw.

Żarówki fluorescencyjne (CFL)

Kompaktowe świetlówki fluorescencyjne (CFL) to najczęściej wybierane źródło światła w przypadku małych lub niskobudżetowych upraw. Są niedrogie i łatwe do znalezienia. Można je nabyć w dużych sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz, a nawet w niektórych sieciach supermarketów. Dzięki standardowemu rozmiarowi gniazdka, który zapewnia bardzo łatwą konfigurację, przystępne ceny, niskie zużycie energii, niską emisję ciepła i szeroką gamę dostępnych opcji, żarówki CFL są świetną opcją dla hodowców z ograniczonym budżetem. Dostępne są w różnych wersjach mocy i widma i stanowią doskonały wybór oświetlenia dla roślin w fazie kiełkowania i siewek.

Jeśli zakładasz uprawę w mikro szafach lub coś w tym rodzaju, świetlówki kompaktowe mogą wystarczyć na cały cykl upraw, ale mają pewne wyraźne wady. Ich niska moc i intensywność oznaczają, że po prostu nie ma możliwości, aby kiedykolwiek pozwoliły odmianie osiągnąć szczyt genetyczny, a poza tym nie są optymalne dla fazy kwitnienia. Mają także znacznie krótszą żywotność niż inne opcje oświetlenia, ale z drugiej strony są znacznie tańsze.

Biorąc pod uwagę możliwy potencjał wydajności świetlówek kompaktowych, można spodziewać się produkcji poniżej pół grama na wat lub około 10 do 15 gramów na światło.

Żarówki HID

Oświetlenie HID było przez dziesięciolecia złotym standardem w oświetleniu marihuany. Postęp w technologii LED wyprzedził je pod względem wydajności, ale nadal pozostają ulubionym wyborem wielu hodowców ze względu na ich ogromną wydajność i łatwą konfigurację. Żarówki wyładowcze o dużej intensywności, jak brzmi ich pełna nazwa, są dostępne w trzech różnych widmach – metalohalogenkowe (MH), wysokociśnieniowe sodowe (HPS) i ceramiczne metalohalogenkowe (CMH). Żarówki MH wytwarzają bardziej niebieskie widmo, które jest wykorzystywane w okresie wzrostu wegetatywnego, podczas gdy żarówki HPS wytwarzają pomarańczowo-różowe światło, które jest bardziej odpowiednie do kwitnienia. Żarówki CMH są hybrydą tych dwóch rozwiązań i oferują to, co najlepsze z obu światów w jednym, zgrabnym opakowaniu. HID pozostają niezwykle popularne pomimo wyższych kosztów (w porównaniu do świetlówek kompaktowych) i zużycia energii ze względu na znacznie wyższą moc świetlną i intensywność, co czyni je doskonałymi do uprawy marihuany w pomieszczeniach, ale mają kilka wad.

Po pierwsze, wytwarzają mnóstwo ciepła. Istnieją sposoby na złagodzenie tego problemu, na przykład użycie chłodnego uchwytu rurowego, ale jest to nieodłączny problem, który można jedynie zmniejszyć, a nie wyeliminować. Co więcej, HID wymagają częstej wymiany żarówek (co 6-9 miesięcy), a ich konfiguracja jest również nieco kłopotliwa. Aby w pełni wykorzystać ich możliwości, musisz kupić oddzielny statecznik oświetleniowy, a także reflektor na masce, który może być drogi. Ogólnie jednak są tańsze w zakupie niż panele LED i zapewniają niesamowitą wydajność i moc. Oczekiwana wydajność wynosi około 1 gram na wat dostarczonego oświetlenia. Tak więc, jeśli stworzysz przestrzeń do uprawy o wymiarach 4×4 stopy za pomocą zestawu oświetleniowego HID o mocy 600 W, możesz spodziewać się, że z każdego zbioru wyciągniesz około 600 gramów pąków (w grę wchodzi również dobór odmiany i doświadczenie w uprawie, a także czynniki środowiskowe).

Panele LED

Chociaż opcje oświetlenia opartego na diodach elektroluminescencyjnych są dostępne na rynku od ponad dziesięciu lat, nadal są uważane za nowość na rynku. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami ogromnego postępu, jaki nastąpił w tej technologii, do tego stopnia, że wyprzedziła obecnie opcje HID i jest najlepszą, jaką może uzyskać pomieszczenie do uprawy. Jasne, za dobry panel LED nadal zapłacisz trochę więcej niż zestaw HID o podobnej wydajności (choć ceny wciąż spadają i nie odbiegają od konkurencji), ale mają one wiele zalet. W dzisiejszych czasach naprawdę nie ma powodu, aby nie używać panelu LED, chyba że po prostu Cię na niego nie stać.

Do tych zalet zaliczają się ogromne oszczędności w rachunkach za energię dzięki temu, że zużywają o połowę mniej energii niż żarówki HID, co z kolei oznacza, że działają również znacznie chłodniej. Dzięki temu można je znacznie łatwiej wdrożyć w przestrzeni uprawowej dowolnej wielkości, ale szczególnie w mniejszych. Nie wymagają oddzielnego statecznika mocy, są dostępne w różnych rozmiarach, a nowsza technologia umożliwia dostrajanie widma światła, co oznacza, że oferują pełne spektrum światła. Pod względem potencjalnej wydajności nowe panele LED mogą dorównać (lub nawet przewyższyć) panelom HID. Po uwzględnieniu wszystkich innych czynników spodziewaj się co najmniej 1 grama na wat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.