Poskręcane liście roślin marihuany

Co powoduje poskręcane liście roślin marihuany i jak tę przypadłość leczyć?

Istnieje wiele powodów, dla których liście roślin mogą się skręcać. I dzisiaj postaramy się przybliżyć ci trochę ten temat, dlaczego on występuje i co możesz z tym fantem zrobić, aby nie zniszczyć produktu końcowego.

Rośliny cannabis nie mogą wołać o pomoc, ale mogą wysyłać sygnały, aby powiedzieć, że coś jest nie w porządku. Jeśli zauważysz w swojej uprawie liście, które się zwijają lub kształtem zaczynają przypominać pazury – oznacza to jakiś problem. Nie ignoruj tego rodzaju zmian.

1. Przyczyna: nadmierne podlewanie

Nadmierne podlewanie jest w stanie dosłownie zatopić korzenie roślin. Nadmiar wody nie tylko spłukuje z medium większość pożytecznych drobnoustrojów, ale także może powodować wystąpienie pleśni i grzybów. Oprócz tego, nadmierne podlewanie roślin może powodować gnicie korzeni.

• Kuracja

Mikroorganizmu pleśni powodowanej przez wodę są jak wampiry; musisz je czymś skusić aby się pojawiły. Więc jak trzymać je z dala od naszej uprawy? Wystarczy zwolnić z podlewaniem i utrzymywać medium odpowiednio suche. I to wszystko.

Jeśli jesteś w stanie podnieść donice z roślinami – zrób to. Pomoże ci to określić ich wagę i odpowiednią porę kiedy będą one potrzebować wody.

Jeśli nie jesteś w stanie podnieść donic, rozważ zainwestowanie w miernik wilgotności i uważnie monitoruj zachowanie roślin bezpośrednio po podlewaniu. Spróbuj także zmniejszyć objętość wody, lub alternatywnie wyznacz dłuższe przerwy między ich podlewaniem. Niestety zgniłe korzenie są praktycznie nieuleczalne, więc w tym przypadku najbardziej stawialibyśmy na profilaktykę.

2. Przyczyna: zbyt duża ilość składników odżywczych

Nadmierne nawożenie roślin również należy do częstych błędów. Nadmierna ilość azotu w fazie wegetatywnej może powodować zarówno skręcanie się liści jak i nabieranie przez nie kształtu kajaku. Podobnie przesadzanie z fosforem i potasem podczas fazy kwitnienia spowoduje, że końcówki liści się wypalą. Częstym objawem w obu przypadkach jest chloroza.

• Kuracja

Skrupulatnie dobierz odpowiednią dawkę. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Nie prawda! Prawie każda marka nawozów cannabis oferuje tabelę żywienia, którą można za darmo pobrać z ich oficjalnej strony. Oczywiście, musisz wziąć pod uwagę, że potrzeby roślin mogą różnić się w zależności od odmiany, dlatego też lepiej zaczynać od najniższej dawki i stopniowo ją zwiększać.

Oprócz tego, upewnij się także, że roztwór odżywczy posiada właściwe pH. Dla gleby jest to około 6,0 oraz 5,8 dla podłoża kokosowego i hydroponiki.

3. Przyczyna: zbyt wysoka temperatura

Stres cieplny może wystąpić zarówno indoor jak i outdoor. Jeśli zauważysz, że liście zaczynają się zwijać lub zmieniać kolor – jest to sygnał alarmowy i musisz na niego jak najszybciej zareagować. Rośliny cannabis mogą skutecznie przeprowadzać fotosyntezę w umiarkowanych temperaturach, do około 28°C. Temperatura powyżej 30°C sprawia niemałe zagrożenie dla twoich roślin.

• Kuracja

Hodowcy indoor muszą utrzymywać stałe i optymalne warunki środowiskowe. Wszystko zaczyna się od optymalnej odległości roślin do światła. Jedynym sposobem na utrzymanie topów roślin w odpowiednim miejscu jest zmierzenie i dostosowanie odległości (musisz brać pod uwagę jaki rozmiar osiągną dojrzałe rośliny, co różni się w zależności od każdej odmiany.

Hodowcy outdoor, którzy mogą mieć do czynienia z falami upałów czy nieustającą suszą, mają nad tymi czynnikami oczywiście małą kontrolę. W każdym razie, jest kilka opcji. Zamontowanie zwykłego ekranu o szarym odcieniu spowoduje, że roślinom będzie nieco chłodniej i może to zapobiec dalszemu niszczeniu się liści. Oczywiście nie można ożywić wypalonych liści i trzeba je po prostu usunąć. Profilaktykę wypalenia liści można zacząć od sadzenia ich w białych donicach zamiast czarnych – zapewnia to lepsze chłodzenie strefy korzeni.

4. Przyczyna: zbyt niska temperatura

Skręcanie się liści mogą także powodować zbyt niskie temperatury. Oprócz tego liście mogą także zmieniać kolor. Jasne, chłodniejsza temperatura w nocy w późnej fazie kwitnienia może dodać odrobinę pięknego, purpurowego koloru do pąków, ale zbyt długie wystawianie roślin na działanie temperatur poniżej 10°C może je zabić.

• Kuracja

Indoor, jeśli temperatura jest zbyt niska, zawsze można dodać więcej świateł uprawy i to zmienić. Outdoor, hodowcy mogą niewiele zrobić oprócz wnoszenia roślin do środka. Cannabis jest naprawdę odpornym gatunkiem, ale jeśli nie będzie dostawać optymalnej temperatury oscylującej w zakresie 20–28°C, liście będą się zwijać lub pazurkować i niestety obniżać jakość oraz ilość naszych plonów.

PODSUMOWANIE

Oprócz wymienionych przez nas czynników, przyczyną wszelkiego rodzaju deformacji i mutacji liści może być także genetyka. Niektóre odmiany mają tendencję do poskręcanych liści lub innych dziwnych cech.

Zatem nie przejmuj się nadmiernie, ale także bądź uważny – być może twoje rośliny próbują ci coś powiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.