Powody Występowania Bananowych Pąków

Banany to męskie struktury, które wyrastają z pąków marihuany, jeśli Twoja roślina cierpi z powodu długotrwałego stresu lub w wyniku predyspozycji genetycznych. Struktury te są niepożądane przez większość hodowców domowych, ponieważ mogą uwalniać pyłek, który w efekcie wypełni pąki nasionami marihuany.

Czym są banany?

Jak zapewne wiesz, żeńskie rośliny marihuany wytwarzają pąki, podczas gdy męskie rośliny wytwarzają worki pyłkowe. Banany to w zasadzie wewnętrzna strona męskiego kwiatu lub pręcika marihuany (inaczej worka pyłkowego). Zwykle na roślinie męskiej wyrasta woreczek pyłkowy, w którym znajduje się cały pyłek i ostatecznie go uwalnia, gdy woreczek pyłkowy jest w pełni dojrzały. Gdy woreczek pyłkowy się otworzy, wewnątrz zobaczysz strukturę w kształcie banana.

W przeciwieństwie do woreczków pyłkowych, banany nie muszą się otwierać, aby uwolnić pyłek, ponieważ stanowią wewnętrzną strukturę woreczków pyłkowych, więc ziarna pyłku są bezpośrednio wystawione na kontakt z pąkami; oznacza to, że gdy tylko pojawią się banany, natychmiast zaczynają zapylać pąki i pobliskie rośliny. Nie zawsze tak jest, bo czasami banany nie rozwijają się prawidłowo, przez co nie zapylają pąków, ale zdarza się to bardzo rzadko, więc lepiej ich unikać. Jeśli więc zauważysz kilka żółtych plam na pąkach, przyjrzyj się im bliżej.

Hermafrodyty vs banany

Chociaż większość hodowców nazywa wszystkie rośliny, na których rosną banany lub worki pyłkowe, hermafrodytami, w rzeczywistości istnieją dwa różne ich rodzaje: rośliny o różnej płci i pąki o różnej płci. Prawdziwe hermafrodyty hodują oddzielnie męskie i żeńskie części, podczas gdy banany rosną pośrodku pąków.

Chociaż stres jest głównym czynnikiem wyzwalającym zarówno hermafrodyty jak i banany, rośliny mieszanej płci są zwykle w większym stopniu zależne od genetyki, co oznacza, że są naturalną cechą genetyki tej rośliny, podczas gdy wygląd bananów jest bardziej zależny od warunków uprawy. Oznacza to, że na przykład, jeśli dana odmiana ma tendencję do zmieniania się w hermafrodytę, gdy jest wyjątkowo zimno, (prawdopodobnie) zmieni się w hermafrodytę za każdym razem, gdy zostanie wystawiony na działanie ekstremalnie niskich temperatur. Natomiast jeśli roślina wyhoduje banany w ekstremalnie niskich temperaturach, zwykle wyhoduje banany pod wpływem tych samych warunków, ale nie zawsze się one pojawią.

Niektóre odmiany są genetycznie predestynowane do tego, aby mieć większe szanse na przekształcenie się w hermafrodyty niż inne. Sativy, szczególnie te zawierające genetykę tajlandzkiej rasy landrace, zamieniają się w hermafrodyty w większym tempie niż większość innych odmian. Ale nie dotyczy to tylko tajskich odmian, ponieważ większość czystych odmian sativa oraz odmian z dominacją genów sativa ma nieco większe szanse niż odmiany z silną dominacją gemów indici. Dzieje się tak z kilku powodów, ale wiele z nich może sprowadzać się do faktu, że sativy potrzebują więcej czasu na zakończenie okresu kwitnienia. Tajska genetyka landrace jest również przyzwyczajona do cieplejszego i bardziej wilgotnego klimatu, co oznacza, że każda odmiana zawierająca duży procent tych odmian jest bardziej predysponowana do zmagania się w chłodniejszym klimacie, co z kolei prowadzi do stania się hermafrodytami.

Co powoduje powstawanie bananów?

Za powstawanie bananów odpowiedzialna jest w pewnym stopniu genetyka – niektóre odmiany są bardziej podatne, a niektóre mnie, ale w większości przypadków powodują je warunki uprawy. Niektóre odmiany mogą wytrzymać duży stres, a inne rozwiną banany, gdy tylko zostaną zestresowane, jest to związane z genetyką. Jeśli uprawiasz genetykę dobrej jakości, pojawienie się bananów zajmie co najmniej 5-7 dni w stresujących warunkach, ale jeśli uprawiasz genetykę wątpliwą, najprawdopodobniej banany pojawią się nawet w 1-2 dni.

Jak powiedzieliśmy już wcześniej, genetyka odgrywa dużą rolę w skłonnościach danej odmiany do wykształcenia bananów. Niektóre odmiany nigdy nie wyprodukują bananów, nawet jeśli pozostawione je zbyt długo po osiągnięciu pełnej dojrzałości lub nawet w najbardziej stresujących warunkach, podczas gdy inne będą je wykształcać przy minimalnym stresie. Nie da się tego stwierdzić przed dojrzewaniem, ale jeśli chcesz uniknąć posiadania bananów oraz hermafrodyt w swojej uprawie, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

• Wycieki światła i cykl świetlny

Najczęstszym powodem powstawania bananów jest wystawienie odmian fotoperiodycznych na światło w okresie ciemności lub brak światła o tej samej porze każdego dnia.

• Temperatura

Ekstremalnie wysokie lub mroźne temperatury często powodują pojawienie się bananów, a w przypadku niektórych odmian rośliny mogą stać się hermafrodytami.

• Poparzenie światłem

Podobnie jak w przypadku temperatur, lekki stres może również wywołać banany. Zwykle dzieje się tak, gdy oprawa oświetleniowa znajduje się zbyt blisko baldachimu i często ma to miejsce po zauważeniu oznak spalenia światłem.

• Inne poważne problemy

Oprócz problemów wymienionych powyżej, hermafrodyty i banany mogą pojawić się, gdy Twoje rośliny cierpią na niedobory składników odżywczych, zgniliznę korzeni, problemy z pH, lekkie oparzenia, oparzenia składnikami odżywczymi spowodowane nadmiernym karmieniem, poważną inwazją owadów lub pleśni oraz agresywną defoliacją.

Co zrobić jeśli rośliny wykształcą banany?

Podobnie jak w przypadku, gdy jedno z twoich nasion okaże się rośliną płci męskiej, powinieneś jak najszybciej usunąć rośliny, na których pojawiają się banany z uprawy, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, banany nie otwierają się jak woreczki pyłkowe i natychmiast zapylają pąki.

Jeśli banany pojawiają się w normalnych warunkach wzrostu (nie ekstremalnych), podczas gdy pąki są jeszcze we wczesnej fazie, z dużą ilością białych włosków i jeszcze nie wykształciły się, usuń roślinę z pomieszczenia do uprawy. Pamiętaj, że im wcześniej banany pojawią się w fazie kwitnienia, tym więcej czasu będą miały na zapylenie pąków i tym więcej nasion będą miały pąki, więc jeśli masz poważny problem z bananami, natychmiast zbierz rośliny lub się ich pozbądź, aby zminimalizować straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.