Jak Zapobiegać Jet Lagowi?

Kilka sposobów na zapobieganie jet lagowi.

Jet lag wpływa na nas, gdy nasz wewnętrzny zegar nie jest zsynchronizowany ze strefą czasową, do której podróżujemy.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym zaburzeniem i zapobieganiu mu.

Wejście na pokład samolotu jest do bani, bez względu na miejsce docelowe. Ale wiesz, co jest do bani jeszcze bardziej? Zmęczenie spowodowane różnicą czasu.

Zjawisko to występuje, gdy podróżujesz szybciej niż twój zegar biologiczny, nie dając mu szansy na zresetowanie i przyzwyczajenie się do nowej strefy czasowej. Powoduje to, że Twój zegar dobowy nie jest zsynchronizowany przez kilka dni, co z grubsza oznacza, że ​​Twój wewnętrzny zegar jest chwiejny, co wpływa na codzienne funkcje, takie jak poruszanie się, jedzenie i spanie.

Podczas gdy niektórzy ludzie mają to szczęście, że dla nich jet lag oznacza jedzenie o niedogodnych porach i senność, dla innych problemy są poważniejsze.

Bóle głowy, zawroty głowy i bezsenność to tylko niektóre z objawów, które ich dotykają, co utrudnia im cieszenie się podróżą lub powrót do rutyny po powrocie do domu.

Oto, co możesz zrobić, aby zapobiegać i zarządzać swoim jet lagiem:

• Spróbuj się wcześniej dostosować do czasu

W zależności od tego, dokąd się wybierasz, spróbuj przesunąć codzienne czynności do tej strefy czasowej, budząc się wcześniej (lub później) i przesuwając porę spania.

Cała ta matematyka może być myląca, więc używaj aplikacji takich jak Timeshifter, Jet Lag Rooster i Uplift. Nie chcesz wykonywać całej pracy polegającej na zmianie rutyny, a następnie dostosowywać się do niewłaściwej strefy czasowej.

• Zwróć uwagę na to, co robisz podczas lotu

Jeśli samolot powoduje senność i podróżujesz w ciągu dnia, unikaj snu. Zamiast tego obejrzyj film lub poczytaj książkę. To samo dzieje się na odwrót: podróżując nocą postaraj się trochę przespać, dając organizmowi szansę na odpoczynek i przystosowanie się do nadchodzących zmian.

• Uważaj, co jesz

Podobnie jak w przypadku cyklu snu, zmiana pory posiłków może pomóc w lepszym przejściu, zmniejszając wstrząs, jaki odczuwa twoje ciało po przeniesieniu w inne miejsce.

W badaniu, w którym zbadano nasze wewnętrzne zegary, dr Clifford B. Sapper zaleca 16-godzinny okres postu, twierdząc, że jest to bardziej skuteczne i realistyczne niż stopniowe zmienianie snu i diety na dwa do trzech dni przed podróżą.

• Bądź aktywny

Niezależnie od tego, czy docierasz do celu, czy wracasz do domu, zachowanie aktywności jest kluczem do uzyskania poczucia normalności. Przebywanie na świeżym powietrzu i spacery sprawią, że poczujesz się znacznie lepiej niż przebywanie w zamknięciu w pokoju hotelowym lub mieszkaniu. Nie zapominaj też o znaczeniu kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.