Niezdecydowanie w zalecaniu stosowania marihuany w PTSD

Niezdecydowanie ekspertów w zalecaniu stosowania medycznej marihuany w przypadku PTSD oraz stanów lękowych.

Mimo, że nowe badania sugerują, iż cannabis może zapewniać korzyści terapeutyczne w przypadku chorób takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD) oraz w stanach lękowych, większość podmiotów świadczących opiekę zdrowotną nie zaleca medycznej marihuany w leczeniu tych zaburzeń psychicznych.

Badanie Mary Ann Liebert Inc. przeprowadzone w Cannabis and Cannabinoid Research ujawniło, że 98% lekarzy w ogóle nie zaleca stosowania marihuany jako leczenia dla osób cierpiących na zespół stresu pourazowego lub na stany lękowe. Badanie, opublikowane 25 lutego 2019 roku przebadało podstawy, wiedzę oraz praktyki pracowników służby zdrowia dotyczące marihuany jako terapii PTSD oraz osób cierpiących na stany lękowe. Okazało się, że 85 procent lekarzy nie czuje się komfortowo przepisując marihuanę swoim pacjentom.

Zarówno PTSD, jak i stany lękowe charakteryzują się intensywnymi objawami fizjologicznymi, i oba są często odporne na standardowo proponowane leczenie – takie jak psychoterapia czy popularnie dostępne leki.

Jednak wiele osób, które na co dzień zmagają się z tymi chorobami stosuje marihuanę, aby złagodzić typowe objawy tych chorób, takie jak zaburzenia snu. W jednym z badań naukowcy opublikowanych we wrześniu 2011 roku stwierdzono, że aż 65 procent osób cierpiących na PTSD samodzielnie leczyło się z pomocą cannabis.

Opisy przypadków oraz niepotwierdzone dowody na to, że pacjenci odnoszą sukcesy w przypadku stosowania cannabis sięgają naprawdę daleko. Pacjenci z zespołem stresu pourazowego często zauważają skuteczność marihuany we wpływie na poprawę snu, zmniejszaniu nadmiernej pobudliwości, a także zmniejszaniu doświadczania strachu, złych myśli, uspokajania umysłu.

Jeden z użytkowników marihuany cierpiący na PTSD powiedział anonimowo: „Z powodu traumy, którą przeszedłem, zwykle zamykałem się emocjonalnie. Zwykle spędzałem dni grając w gry, aby tylko nie myśleć o tym jak się czuję. Dzięki marihuanie przestałem obawiać się o swoje uczucie i łatwiej jest mi zaakceptować to, co przeszedłem.”

Lekarze wahają się przepisywać medyczną marihuanę swoim pacjentom

Według Roberta DeLuca, lekarza i pedagoga cannabis, wielu lekarzy niechętnie poleca medyczną marihuanę w stanach innych niż rak, ból chroniczny oraz ciężkie choroby autoimmunologiczne – jeśli w ogóle ją zalecają.

„Niektórzy lekarze nadal obawiają się piętna otaczającego marihuanę; są też tacy, którzy obawiają się, że mogą stracić swoją licencję, a inni nie zalecają medycznej marihuany z powodu niepewności wyników badań klinicznych oraz oficjalnego statusu marihuany jako substancji Grupy 1.”

Osiemdziesiąt dziewięć procent respondentów w ankiecie stwierdziło, że byli oni zainteresowani otrzymaniem dodatkowych szkoleń w zakresie marihuany. Większość stwierdziła, iż czuje, że cannabis może być co najmniej w pewnym stopniu pomocne w leczeniu lub łagodzeniu niektórych objawów związanych z PTSD oraz stanami lękowymi, co z kolei wskazuje, że rozpoznają oni potencjał terapeutyczny substancji, nawet jeśli mają zastrzeżenia do bezpieczeństwa jej stosowania.

„Niewątpliwie przynosi korzyści w stanach lękowych, a prawdopodobnie także w przypadku PTSD,” mówi dr Jordan Tishler, przeszkolony na Harvardzie lekarz i prezes Stowarzyszenia Specjalistów Cannabis, grupy doradczej lekarzy z Litchfield w stanie New Hampshire. „Leczenie małymi dawkami marihuany może okazać się cudownie pomocne w przypadku stanów lękowych, ale stosowanie wyższych dawek może mieć działanie odwrotne. Dlatego też odpowiednie leczenie jest kluczem do sukcesu.”

Ogólnie rzecz biorąc, badanie to obrazuje lekarzy, którzy niechętnie zalecają marihuanę pacjentom cierpiącym na PTSD oraz stany lękowe. Autorzy badania twierdzą, że ta niechęć może wynikać z przekonania, że leczenie cannabis nie jest bezpieczne w przypadku tych osób. Potencjał wywoływania psychozy zamiast łagodzenia jej może również stanowić źródło obaw.

„Istnieją pewne dowody na to, że stosowanie THC może być ryzykowne z powodu wywoływania problemów ze zdrowiem psychicznym, szczególnie u pacjentów z genetycznymi predyspozycjami do schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej” powiedział dr Alex Capano, członek wydziału The Lambert Center for Study of Medicinal Cannabis and Hemp oraz Chief Science Officer w Ananda Hemp, producencie cannabis oraz kannabidiolu (CBD) z siedzibą w Kentucky.

Niechęć do zalecania marihuany pacjentom można również przypisać brakowi kontrolowanych, randomizowanych badań klinicznych potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo marihuany jako terapii PTSD i osób cierpiących na stany lękowe. „Ze względu na to, że FDA wymienia cannabis jako substancję Grupy 1, prawie niemożliwym jest uzyskanie funduszy lub znalezienie sponsorów do badań klinicznych. Badania kliniczne są najczęściej opłacane przez prywatne firmy farmaceutyczne lub przez rząd” mówi DeLuca.

Potrzeba edukacji wśród lekarzy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie cannabis jest już powszechne wśród osób cierpiących na PTSD oraz stany lękowe. W miarę coraz szerszej legalizacji zarówno do celów medycznych jak i rekreacyjnych, dostęp do marihuany staje się coraz łatwiejszy. Lekarze świadczący opiekę zdrowotną stanowią najbardziej odpowiednie źródło wiedzy dla pacjentów szukających porady na temat wykorzystania cannabis, jednak brak odpowiednich szkoleń uniemożliwia lekarzom udzielanie takich porad.

„Przeciętny lekarz posiada bardzo mało informacji na temat leczenia medyczną marihuaną” mówi Tishler. „Jednak lekarze wiedzą więcej o chorobach ludzkich niż ktokolwiek inny ze świata cannabis. Bardzo ważne jest, abyśmy uzupełnili tę lukę poprzez odpowiednią edukację lekarzy.”

Częściowo odpowiedzialny za ten stan jest także brak odpowiedniej edukacji w szkole medycznej. „Układ endokannabinoidów oraz fitokannabinoidów nie są powszechnymi zagadnieniami w podręcznikach medycznych.” Według Capano, tylko 13 procent szkół medycznych uwzględnia system endokannabinoidów (ECS) oraz fitokannabinoidy w swoich programach edukacyjnych.

„Lekarze często wahają się przed przepisywaniem marihuany lub innych kannabinoidów, ponieważ ich kształcenie oraz szkolenie opierało się na bardzo wąskim i nieaktualnym programie nauczania” dodaje DeLuca.

Podsumowanie

Edukacja ma kluczowe znaczenie w zapewnianiu bezpiecznych porad, ale jest również niezbędna do ochrony pacjentów przez zaburzeniami CUD (zaburzenie stosowania cannabis). Badania sugerują, że osoby, które są niewystarczająco przeszkolone pod kątem cannabis, rzadziej diagnozują CUD niż ich odpowiednicy, którzy są odpowiednio przeszkoleni. W tym kontekście, autorzy badania twierdzą, że istnieje rosnąca potrzeba edukacji oraz szkolenia w zakresie cannabis dla lekarzy przepisujących leki, aby potwierdzić ich rolę jako głównego źródła informacji dla osób cierpiących na PTSD oraz stany lękowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.