Nasiona czy szczepki – Co wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą muszą podjąć nowi hodowcy jest to, czy zaczynać uprawę od nasion konopi czy szczepek. Zarówno nasiona jak i klony są dobre na swój sposób, ale istnieją potencjalne komplikacje, o których nowi hodowcy powinni pomyśleć.

Nasiona marihuany mają cechy zarówno żeńskich roślin jak i męskich roślin, ale nie są one dokładnymi replikami genetycznymi. Nasiona mają tendencję do rozwijania silniejszych struktur korzeniowych, a hodowcy mogą rozsądnie przewidzieć, jak zachowa się dana uprawa, zaledwie na podstawie zakupionych nasion.

Szczepki marihuany to ukorzenione sadzonki, które mają taką samą genetykę, jak żeńska roślina z której zostały pobrane. Podczas gdy zmiany środowiskowe mogą wpływać na zmianę genetyki powstałej rośliny, szczepki są ich bliskim odzwierciedleniem. Potrzeby oraz tendencje wzrostowe rośliny można oszacować na podstawie każdej sklonowanej od niej rośliny.

Pytania, które należy sobie zadać przed wyborem nasion lub szczepek:

• Dlaczego jesteś zainteresowany uprawa marihuany?
• Czy masz czas, aby poczekać na wykiełkowanie nasion?
• Czy chcesz mieć gwarancję, że twoje rośliny zakwitną?
• Czy chcesz poznać płeć swoich roślin z wyprzedzeniem?
• Czy miejsce, w którym uprawiasz jest narażone na szkodniki lub czynniki środowiskowe?

Zanim odpowiesz na niektóre z tych pytań, musisz dowiedzieć się więcej na temat interakcji męskich oraz żeńskich roślin cannabis. To właśnie rośliny żeńskie rozwijają kwiaty, które stosujesz do palenia. Hodowcy zainteresowani tylko uprawą najlepszych, najmocniejszych pąków, chcą skupić się na roślinach żeńskich oraz chronić je przed obecnością roślin męskich.

Męskie rośliny marihuany mają wiele zastosowań, ale nie produkują kwiatów. Kiedy rośliny męskie zapylają rośliny żeńskie – do czego oczywiście są biologicznie zaprogramowane – otrzymujesz nasiona. Nasiona świetnie sprawdzą się w przypadku osób zainteresowanych hodowlą oraz rozwojem nowej genetyki, ale mniej idealne dla osób zainteresowanych produkcją dużych plonów.

Niektórzy hodowcy preferują wykorzystanie szczepek, aby uniknąć w swojej uprawie obecności roślin męskich. Inni kupują nasiona feminizowane, lub podejmują dodatkowe środki ostrożności, aby usunąć rośliny męskie tuż po ich wykryciu.

Plusy uprawy opartej na szczepkach

W ostatnich latach popularność zyskały szczepki cannabis. Jedną z głównych zalet rozpoczynania uprawy od szczepek jest to, że od samego początku. Wynika to z faktu, że szczepki są genetyczną repliką rośliny rodzicielskiej.

Na początku proces uprawy jest nieco łatwiejszy, ponieważ szczepki są bardziej dojrzałe i rozwinięte niż nasiona, ponieważ przy zakupie są już zakorzenione w podłożu – zazwyczaj w wełnie mineralnej lub w glebie. Kolejną korzyścią wynikającą z rozpoczynania uprawy od klonów cannabis jest fakt, że mogą być one nieskończenie ponownie przeszczepiane, więc hodowcy mają potencjalnie nieskończoną ilość roślin marihuany, jeśli są gotowi na przechodzenie przez wszystkie etapy klonowania roślin.

Wady uprawy opartej na szczepkach

Szczepki mogą znacznie ułatwić rozpoczęcie uprawy cannabis, ale hodowcy muszą także brać pod uwagę potencjalne wady takiej uprawy. Kiedy kupujesz szczepki cannabis, ocena ich struktury korzeni może być trudna. Ze względu na to, że siła roślin zaczyna się od korzeni, szczepki z uszkodzonym systemem korzeniowym mogą powodować różne komplikacje podczas uprawy. Ze względu na to, że szczepki znajdują się już w ziemi, nie można zbadać wytrzymałości struktury korzeni, dopóki nie zostaną one przeszczepione do większego pojemnika.

Szczepki są tak samo wrażliwe jak ich rośliny macierzyste, gdy są narażone na różnego rodzaju wirusy, szkodniki, grzyby oraz stres środowiskowy. Ponadto, hodowcy powinni zachować ostrożność podczas zakupu szczepek, ponieważ niektóre komercyjnie dostępne szczepki mogły być wcześniej traktowane pestycydami oraz fungicydami.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest to, że kiedy szczepki zostaną odłączone od rośliny matczynej i posadzone w innym środowisku, mogą ulec szokowi poprzeszczepowemu. Hodowcy zaczynające od nich swoją uprawę muszą zapewnić im stałą opiekę oraz dużo uwagi, aby zapobiec wczesnej śmierci klonów w wyniku szoku środowiskowego, którego doświadczają na samym początku.

Wybór odpowiedniej szczepki

Przed zakupem należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pozwolą ci podjąć najlepsza możliwą decyzję. Na przykład, ważne jest dokładne zbadanie szczepek i skupienie się na wszelkich możliwych oznakach niepokoju, pleśni, szkodników, niedożywienia czy odwodnienia.

Solidne, białe korzenienie

Ze względu na to, że to korzenie marihuany są tym, gdzie wchłaniane są składniki odżywcze, niezwykle ważnym jest, aby upewnić się że kupowane szczepki mają zdrowy system korzeniowy. Zawsze sprawdzaj ich kolor – jeśli to tylko możliwe. Jeśli korzenie mają biały kolor, zazwyczaj jest to oznaka siły. Brązowych, suchych korzeni należy unikać.

Świeży wzrost i żywy kolor

Jeśli dana szczepka jest solidna i wydaje się być zdrowa, poszukaj zauważalnych oznak nowego wzrostu. Może to mieć postać trwałych, jasnozielonych liści lub nowego wzrostu w obszarze węzłów.
Niektóre szczepki mają jasnożółte liście, co zwykle wskazuje, że potrzebują one więcej składników odżywczych. Jeśli są one mocno odbarwione, może to wskazywać na stres lub chorobę.

Brak stresu oraz szkodników

Przed zakupem sprawdź także, czy dane szczepki nie zawierają oznak szkodników czy innych czynników środowiskowych. Jeśli szczepka jest zanieczyszczona, może to wpłynąć na przyszłe plony i łatwo rozprzestrzenić się na inne rośliny, jeśli nie będziesz ostrożny.

Na przykład, jeśli jakakolwiek ze szczepek posiada małe dziurki lub żółte kropki, może to wskazywać, że żerowały na niej roztocza lub inne szkodniki. Upewnij się również, że liście oraz łodygi nie posiadają żadnych plam. Ważne jest również zwrócenie uwagi na podłoże uprawy danej szczepki. Jeśli zaobserwujesz jakąkolwiek aktywność owadów na podłożu wzrostowym, unikaj kupowania szczepek w danym sklepie.

Plusy rozpoczynania uprawy od nasion

Zaczynając od nasion, zasadniczo zaczynasz od zera. Dla tych, którzy lubią proces uprawy od początku do końca, nasiona są jedyną drogą. Zaawansowani hodowcy słusznie zauważają, że uprawy hodowane od nasion dają bardziej owocne plony o wyższej jakości.

Wybór najlepszych nasion

Wybierając nasiona, zwróć uwagę na ich rozmiar, kolor oraz wytrzymałość zewnętrznej skorupy. Niedojrzałe nasiona cannabis są zwykle małe, kruche, pomarszczone i mają jasnoszary lub żółty kolor. Oznakami starych nasion cannabis są suchość, osłabienie oraz zdolność do łatwego pękania.

Zdrowe nasiona cannabis mają zazwyczaj brązowy kolor oraz jedwabisty połysk. Nasiona powinny być mocne i zdecydowanie nie mogą pękać pod delikatnym naciskiem. Przed zakupem nasion należy zapytać hodowcę o dowód autentyczności oraz zalecenia dotyczące uprawy.

Wady rozpoczynania uprawy od nasion

Podczas rozpoczynania uprawy marihuany od nasion możliwe jest, że nie wszystkie nasiona skutecznie wypuszczą korzenie. Kiełkowanie nasion przed sadzeniem może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że ziarno nie „pęknie”. Z pewnością wraz z biegiem czasu dowiesz się, że twoje nasiona wykiełkowały, ponieważ na powierzchni ziemi pojawi się biały korzeń palowy.

Średnio, nasiona cannabis wymagają więcej czasu na kwitnienie oraz zbiory. Wynika to z dodatkowego czasu potrzebnego do wykiełkowania nasion oraz ustanowienia mocnego systemu korzeniowego. Samo kiełkowanie może trwać od 12 godzin do 1 tygodnia. Po wykiełkowaniu, następuje etap sadzonki, który zwykle trwa od jednego, do trzech tygodni.

A ty preferujesz rozpoczynanie uprawy od nasion czy szczepek? Koniecznie daj nam znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.