Jak działa THC?

Większość ludzi kojarzy THC z marihuaną, ale czym dokładnie jest THC? Naukowa nazwa tej substancji to tetrahydrokannabinol i chociaż uważana jest głównie za środek prowadzący do efektów psychoaktywnych, jest ona czymś o wiele większym.

Czym dokładnie jest THC?

THC jest tylko jednym z ponad sześćdziesięciu związków występujących w cannabis, z których wszystkie znajdują się w jednej grupie związków zwanych kannabinoidami. Jednak pomimo tej imponującej liczby, THC oraz CBD – blisko spokrewnione substancje – to dwie substancje, które zwykle występują w najwyższych stężeniach w medycznej oraz rekreacyjnej marihuanie.

Substancje te wytwarzane są w gruczołach znajdujących się w narządach rozrodczych roślin i wyglądają jak krystaliczna żywica, która pokrywa zarówno pąki jak i dojrzałe liście roślin cannabis. Chemicznie, THC wiąże się z receptorami znajdującymi się w mózgu i stymuluje go do uwalniania dopaminy, która odpowiedzialna jest za uczucie euforii, która jest częścią efektów określanych jako „haj”. Te receptory kannabinoidowe znajdują się w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przyjemność, koordynację, percepcję czasu, pamięć oraz myślenie.

THC i nasz mózg.

Ale THC może posiadać również negatywne efekty. Substancja zakłóca przetwarzanie informacji w hipokampie, który jest obszarem mózgu odpowiedzialnym za tworzenie nowych wspomnień. Zgłoszono również, że THC może powodować poważne urojenia oraz omamy u niektórych użytkowników. Powodowane upośledzenie motoryczne, które występuje dość często na wysokim poziomie, może utrzymywać się na kilka godzin, wpływając między innymi na nasze umiejętności prowadzenia pojazdu.

Zastosowanie medyczne

Receptory kannabinoidowe znajdują się również w nerwach w innych częściach naszego ciała, więc oprócz efektów psychoaktywnych, THC może również pomagać łagodzić ból oraz inne niekomfortowe objawy. Chorzy na raka używają THC do leczenia nudności oraz braku apetytu, które występują wskutek chemioterapii; substancja pomaga także łagodzić ból powodowany neuropatii, która może być wynikiem cukrzycy lub chemioterapii. Raporty pokazują także, że substancje chemiczne znajdujące się w cannabis pomagają zatrzymać rozwój raka prostaty, łagodzić migreny oraz leczyć depresję i stany lękowe.

Medyczna marihuana

Wciąż trwa niekończąca się debata na temat stosowania medycznej marihuany w leczeniu zarówno stanów bólowych oraz różnego rodzaju jednostek chorobowych, pomimo faktu, że coraz więcej stanów w USA legalizuje marihuanę oraz istnieje coraz więcej danych na temat korzyści płynących z jej stosowania. Jak na ironię, pomimo że cannabis jest nadal nielegalne w większości miejsc naszego świata, THC może być legalnie syntezowane i stosowane w lekach przepisywanych w leczeniu wielu z tych samych objawów, w których stosowana jest marihuana.

Zatwierdzony przez FDA lek o nazwie Marinol jest syntetyczną wersją THC, która przepisywana jest pacjentom doświadczającym nudności oraz wymiotów podczas chemioterapii.
Sativex to sprej doustny na bazie THC i CBD, który przepisywany jest w przypadku bólu związanego z rakiem oraz w przypadku problemów z pęcherzem, bólu oraz spastyczności powodowanej stwardnieniem rozsianym.

Mamy nadzieję, że sytuacja ta już wkrótce się zmieni, i nie pozostaje nam nic innego, jak szerzenie wiedzy medycznej i oczekiwanie na wspomniane zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.