Alternaria – rozpoznanie i zapobieganie

Alternaria – rozpoznanie i zapobieganie w uprawie cannabis.

Grzyby Alternaria to prawdziwy problem wśród ogrodników, ponieważ mogą one zniszczyć uprawę i być naprawdę trudne do usunięcia. Dzisiaj omówimy różne objawy Alternaria w uprawie cannabis, jak usunąć kiedy już wystąpią i jak w pierwszej kolejności nie dopuścić do wystąpienia.

• Co to jest Alternaria?

Alternaria jest rodzajem grzybów patogennych, które, jeśli nie jesteś ostrożny, mogą pojawić się w twojej uprawie. Jest to główny patogen roślinny, który odpowiada za co najmniej 20 procent całkowitego zepsucia upraw rolnych. Patogen ten przemieszcza się z pomocą powietrza, gleby, sadzonek i może łatwo atakować rośliny cannabis, zwłaszcza jeśli warunki środowiskowe sprzyjają takiemu zakażeniu. Warunki sprzyjające zakażeniom obejmują wysoką wilgotność, zbyt ciepłą temperaturę oraz wilgotne powierzchnie liści. Alternaria osłabia rośliny i często pojawia się, gdy uprawa wykazuje silne niedobory potasu i tlenu.

Do innych czynników, które sprawiają, że nasze rośliny są bardziej podatne na Alternaria należą:
• poprzednia infekcja nicieni
• słaba gleba
• złe zarządzanie składnikami odżywczymi
• wysoka wilgotność.

Ta infekcja grzybicza oprócz cannabis, potencjalnie grozi także wszystkim odmianom marchwi, pomidorów, ziemniaków, fasoli i roślin zielonych. Mimo iż może zaatakować we wszystkich stadiach wzrostu, najczęściej występuje w etapie kwitnienia i owocowania. Zakażona roślina często przestaje się rozwijać.

Większość hodowców zauważa grzyb, kiedy na liściach pojawiają się plamy o średnicy mniej więcej 2 centymetrów. Czasami fioletowo – brązowe plamy Alternaria mogą być zwieńczone innymi, mniejszymi i czarnymi plamami nazywanymi konidiami. Konidia to zarodniki odpowiedzialne za rozmnażanie grzyba.

• Objawy Alternaria

Alternaria to grzyb przenoszony przez nasiona. Oznacza to, że jest przenoszony do roślin przez zainfekowane nasiona, a następnie rozprzestrzenia się na pobliskie rośliny. Większość hodowców przesiewa rośliny pod kątem infekcji, jednak nie zawsze są oni w stanie wychwycić problem. Ze względu na to, że zakażenie rozwija się powoli, zakażona roślina może nie wykazywać żadnych objawów, dopóki nie wejdzie dobrze w fazę wzrostu.

Ta infekcja jest dość rzadko wykrywana wcześniej. Niestety w rezultacie zakaża ona wiele pobliskich roślin. Choroba ta staje się najbardziej zauważalna późnym latem lub wczesną jesienią i jest dość powszechnie spotykana.

Niektóre z najbardziej charakterystycznych cech Alternaria obejmują ciemne, fioletowo – brązowe plamy z żółtą krawędzią, które wynikają z niedoboru chlorofilu. W przypadku, gdy infekcja wyląduje na żyle rośliny, może spowodować zniekształcenia liści, żółknięcie i opadanie liści. Na łodygach, Alternaria objawia się jako długie i zapadnięte plamy, które są w stanie urosnąć do kilku centymetrów długości.

Inne objawy Alternaria obejmują:
• obszary martwicze
• spowolniony wzrost roślin
• słaba absorpcja składników odżywczych, która może powodować różne braki.

Brązowe, wielokomórkowe zarodniki Alternaria mogą być przenoszone przez pobliskie rośliny za pomocą prądów powietrza i systemów nawadniania. Objawy tej infekcji mogą się pojawiać na liściach, łodygach, ogonkach liściowych i przylistkach. Zwykle grzyb ten ma bardzo szybki wpływ na jakość oraz ilość twoich zbiorów. Ze względu na to, że choroba ta nie jest zbyt powszechnie znana, zwykle mylona jest z inną chorobą – Botrytis.

• W jaki sposób Alternaria wpływa na nasze rośliny?

Kiedy rośliny są zarażone grzybem Alternaria, ich kaskady produkcyjne dają zainfekowane owoce, które nie nadają się nawet dla zwierząt. Podejrzewa się, że podawanie tych zainfekowanych owoców zwierzętom powoduje problemy żołądkowo – jelitowe, zwłaszcza biegunkę.

Zainfekowane pomidory wykazują spowolnioną produkcję oraz dają mniejsze niż przeciętnie owoce. Marchewki natomiast, nawet nie są w stanie osiągnąć pełnego potencjału, zamiast tego więdną w ziemi. Rozwój fasoli zostaje zahamowany, a główki kapusty przestają rozwijać się prawidłowo.

• Inne ryzyka Alternaria

Ryzyko związane z Alternaria nie ogranicza się tylko do roślin. Ten grzyb może także zarazić ludzi. Jego konsekwencje różnią się od stopnia zakażenia, ale generalnie mogą powodować alergie oddechowe oraz skórne, takie jak katar, katar sienny, astma. Według badanych, co najmniej 10 procent światowej populacji uczulona jest na Alternaria (w różnym stopniu).

• Jak zapobiec Alternaria

1. Unikaj uprawy odmian podatnych na tego grzyba.
2. Unikaj wystawiania liści na długotrwałe działanie wilgoci.
3. Zapewnij odpowiednią przestrzeń dla swoich roślin.
4. Zawsze podlewaj rośliny odpowiednio wcześniej, aby nie stały one w wodzie przez całą noc.
5. Unikaj podlewania roślin od góry, zamiast tego podlewaj je od podstawy.
6. Utrzymuj plony w czystości.
7. Nie używaj ponownie tej samej gleby.
8. Zapewnij odpowiednią wentylację, zwłaszcza w szklarniach, unikając tym samym nagromadzenia się wilgoci.

• Jak leczyć Alternaria?

W większości przypadków, gdy rośliny są zainfekowane tym grzybem, niewiele można zrobić – poza oczywiście usunięciem i zniszczeniem całej rośliny. W ten sposób eliminujesz ryzyko zanieczyszczenia innych roślin. Jeśli jednak twoja roślina rośnie w izolacji, lub po prostu nie chcesz niszczyć całej rośliny, istnieje kilka sposobów w jaki sposób poradzić sobie z grzybem.

W celu wyleczenia grzyba, należy natryskiwać bezpośrednio zarażone rośliny środkami grzybobójczymi oraz poprawić warunki sanitarne i samo podłoże, aby zapobiec przyszłym infekcjom.
Alternaria może powodować znaczne straty, dlatego też zalecamy ci wdrożenie wszystkich możliwych taktyk profilaktycznych, aby w żadnym przypadku infekcja nie dostała się do twojego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.