Działanie marihuany na mózg

THC jest główną substancją psychoaktywną w marihuanie. Jest to mała cząsteczka, której możemy być wdzięczni za uczucie „haju”.

Warto zauważyć, że roślina cannabis może produkować ponad 113 różnych kannabinoidów (związki aktywne znajdujące się w cannabis).
Mimo, że THC i kannabidiol (CBD) to dwa najczęściej spotykane kannabinoidy, w danym momencie w roślinie może znajdować się kilka innych rodzajów cząsteczek.

Jednakże, kannabinoidy poza THC i CBD mają tendencję do występowanie w znacznie niższych stężeniach. Dokładnie nie wiadomo jak te mniej znane związki wpływają na mózg. Jednak, THC jest jedynym składnikiem cannabis, który powoduje silne i psychoaktywne doświadczenie.

Po inhalowaniu dymu lub pary z ulubionej odmiany cannabis, THC szybko przechodzi przez płuca i uwalnia się do krwiobiegu. Stamtąd lubi podróżować do miejsc tłustych, gdzie może tworzyć dla siebie tymczasowy dom. Na szczęście, mózg jest jednym z najdelikatniejszych miejsc w organizmie, które zawiera około 60 procent tłuszczu.

THC jest przyciągane do tłuszczu, ponieważ jest cząsteczką lipidową, co oznacza, że pochodzi z tłuszczu. THC nie może rozpuszczać się w roztworach wodnych, takich jak woda, dlatego jest pobierane z krwi i przetwarzane jako związek na bazie tłuszczu.

Psychoaktywność pojawia się poprzez „lądowanie” w określonych miejscach komórkowych, nazywanych receptorami kannabinoidowymi. W pewnym sensie można porównać receptory kannabinoidowe to zamków a THC do kluczu. Kiedy THC łączy się z tymi receptorami, powoduje kaskadę o różnym działaniu chemicznym wewnątrz komórki. Te efekty chemiczne to „komunikacja”, która następnie uruchamia działanie innych komórek.

Kiedy konsumujesz THC, nieco zmienia się komunikacja pomiędzy komórkami mózgowymi.

Co ciekawe, podczas gdy receptory kannabinoidów w tym samym czasie znajdują się w całym ciele, największe ich stężenie znajduje się w mózgu. Zwykle te receptory są wyzwalane przez cząsteczki zwane endokannabinoidami (nasze własne THC).
Endokannabinoidy są związkami podobnymi do THC, która działają w organizmie jako neuroprzekaźniki.
Endo- oznacza wewnętrzne.

Neurotransmitery to cząsteczki, które pomagają komórkom nerwowym komunikować się ze sobą. Po inhalowaniu THC, fitokannabinoidy zajmują miejsca naszych endokannabinoidów i zmieniają tę komunikację.
Fito- odnosi się do roślin.

Kiedy konsumujesz marihuanę poprzez spożywanie jej, THC wcale nie wywołuje haju samo w sobie. Zamiast tego, wątroba przekształca THC w silniejszy metabolit o nazwie 11-hydroksy-THC. Następnie ten metabolit angażuje receptory kannabinoidowe w mózgu i ciele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.