Cannabis rewitalizuje mózg

Regularne, niskie dawki THC dramatycznie poprawiły pamięć oraz proces uczenia się w badaniach na starszych myszach, twierdzą naukowcy, którzy planują przeprowadzić w tym roku badania kliniczne na ludziach.

Naukowcy wymyślili niezwyklą propozycję na spowolnienie, a nawet odwrócenie spadku zdolności poznawczych, które towarzyszą starzeniu się: małe, codzienne dawki ekstraktu z cannabis.

Pomysł wyłonił się po przeprowadzeniu testu na myszach, które wykazały, że regularne, niskie dawki tetrahydrokannabinolu (THC) – głównego składnika psychoaktywnego w cannabis – zaburzały pamięć oraz proces uczenia się u młodych mysz, ale zwiększyły wydajność u starszych zwierząt.

Odkrycie wzbudziło nadzieje na leczenie, które poprawia funkcje mózgu w podeszłym wieku bez wywoływania efektów behawioralnych dobrze znanych rekreacyjnym użytkownikom narkotyku. Aby zbadać, czy to samo działa u ludzi, naukowcy planują rozpocząć badania kliniczne w tym roku.

„Jeśli potrafimy odmłodzić mózg, aby każdy dostałby ekstra 5, czy 10 lat, to jest to więcej niż moglibyśmy sobie wyobrazić,” powiedział Andras Bilkei – Gorzo z Uniwersytetu w Bonn.

Badania dotyczące stosowania cannabis wśród nastolatków wykazały istotne dowody, że regularne, ciężkie użytkowanie marihuany może zaszkodzić pamięci. Ale wpływ cannabis na starszy mózg był znacznie mniej studiowany.

W każdym razie, niemiecki zespół uważa, że lek działa poprzez stymulowanie tego, co znane jest jako układ endokannabinoidowy, szlak biochemiczny, który staje się mniej aktywny z wiekiem u ludzi, myszy, i innych zwierząt. „Jestem pewien, że to, co widzimy, to długoterminowe konsekwencje normalizacji systemu,” – powiedział Bilkei – Gorzo.

David Nutt, były rządowy doradca ds. narkotyków i profesor neuropsychofarmakologii w Imperial College London, powiedział, że nie jest zaskoczony potencjałem THC jeśli chodzi o poprawę pamięci wśród ludzi w podeszłym wieku. „Kluczowe pytanie brzmi teraz, czy to samo dotyczy ludzi? Oczywiście, musi to zostać zbadane, ale nie będzie to możliwe w Wielkiej Brytanii z powodu absurdalnych ograniczeń.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.