Niezbędne kwasy omega – ryby czy konopie, co jest istotniejsze?

medyczna-marihuana-na-wadze-wazona-marihuana

Kiedy mówimy o niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych, termin „niezbędne” w rzeczywistości odnosi się tylko do kwasu alfa-linolenowego (LNA) i kwasu linolowego (LA) – oba oleje omega znajdujące się w roślinach, ale nie dotyczy to kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), których pochodne Omega 3 znajdują się w tranie.

Powodem jest to, że organizm może i przekształca LNA w EPA i DHA, więc nie trzeba spożywać EPA lub DHA – wystarczy tylko upewnić się, że dostarczasz wystarczająco dużo LNA, a organizm wytworzy z niego pozostałe kwasy.

Fakt 1. EPA i DHA w oleju rybnym nie są niezbędnymi składnikami naszej diety.

Ale co z twierdzeniem, że organizm nie może przekonwertować ALA (znajdującego się w oleju konopnym) w EPA i DHA, lub że współczynnik konwersji jest zbyt niski? Twierdzenie to nie jest prawdą, gdyż wymyślił je przemysł zajmujący się produkcją i sprzedażą tranu, aby zwiększyć sprzedaż.
Rożne czynniki wpływają na to jak przebiega konwersja, ale jak podają dobrze udokumentowane badania, co najmniej 20-30% Omega 3 LNA zostaje przekształcone w EPA i DHA.

Fakt 2. Omega 3 ze źródeł roślinnych jest przekształcane w EPA i DHA w organizmie.

Rzeczy, które poprawiają przemianę ALA w EPA i DHA:

  • białko,
  • witaminy z grupy B,
  • wapń, cynk, magnez.

Wszystkie, które znajdują się w dużej ilości w nasionach konopi.

Inną rzeczą, która zwiększa przemianę ALA w EPA i DHA jest dieta wegetariańska. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge wykazała, że współczynnik konwersji jest dużo wyższy u wegetarian niż u ludzi, którzy jedzą ryby.

Fakt 3. Organizmy wegetariańskie są lepsze w metabolizowaniu ALA Omega 3.

Kilka innych rzeczy, które warto wiedzieć o oleju z ryb. Po pierwsze, hodowlane i dzikie ryby na całym świecie są znane z możliwości bycia skażonymi niebezpiecznymi toksynami, takimi jak rtęć, dioksyny i PCB.
To dlatego Brytyjski Rząd do Spraw Żywności oraz inne media publiczne publikowały ostrzeżenia publiczne na temat ograniczenia ilości spożywanych ryb, zwłaszcza u kobiet w ciąży.

Ryby nie wytwarzają Omega 3

Ryby nie wytwarzają Omega 3, ale zgadnij gdzie możesz je znaleźć? Rośliny! Ryba, aby uzyskać Omega 3 musi jeść plankton i glony znajdujące się w oceanie lub zjadać inne ryby, które spożywają rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Niezbędne kwasy omega – ryby czy konopie, co jest istotniejsze?”


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.