Różne Rodzaje Substratów Cannabis

Chcesz zacząć uprawiać własną marihuanę? Dobry pomysł!

Jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o uprawie marihuany jest podłoże, które masz zamiar wykorzystać. Substraty odnoszą się do materiału, w którym rosną korzenie roślin (w tym przypadku marihuany). Wybór odpowiedniego podłoża do uprawy est niezbędny, ponieważ niewłaściwy wybór może zaszkodzić wzrostowi Twojej rośliny.

Istnieją różne rodzaje substratów, a każdy z nich ma swoje zalety w przypadku wykorzystania różnych systemów i metod. Wyjątkiem są systemy aeroponiczne, ale zarówno uprawa wewnętrzna, jak i zewnętrzna potrzebuje odpowiedniego podłoża. Podstawowe wymagania dotyczące substratu to:

• Doskonała baza odżywcza
• Dobry drenaż i retencja wody
• Dobra tekstura; krytyczne dla rozwoju korzeni
• Stabilne pH (idealne pH wynosi 6)

Gleba

Gleba to najpopularniejsze podłoże do wszelkiego rodzaju roślinności na ziemi. Wybiera ją każdy, kto zajmuje się uprawą lub rolnictwem. Jednak nie wszystkie rodzaje gleby są idealne do uprawy marihuany; gleba musi posiadać niezbędny skład, strukturę oraz właściwości, aby Twoja roślina mogła się odpowiednio rozwijać.

Idealnie, gleba nie powinna być zbyt gęsta ani ciężka. W przeciwnym razie uniemożliwi to pełny rozwój korzeni. Właśnie dlatego hodowcy marihuany nie używają gliny, jest po prostu zbyt nieprzepuszczalna i nie pozwala na swobodne przedostawanie się wody do korzeni. Konieczne jest również zrozumienie procesu natleniania – jeśli podłoże jest bardzo gąbczaste, roślinom łatwiej będzie rosnąć i rozszerzać system korzeniowy bez żadnych problemów. Inne substraty, które dobrze współpracują z glebą w celu jej natlenienia, to kokos, perlit, wermikulit i lawa wulkaniczna; są to doskonałe opcje, ponieważ nie wpływają na poziom pH podłoża.

Większość substratów przeznaczonych dla roślin cannabis, które dostępne są na rynku to zwykle połączenie jasnego oraz czarnego torfu, kory drzewnej, włókna kokosowego, torfu włóknistego, humusu i perlitu, a także dodatkowych składników odżywczych. Każda firma posiada własną formułę, chociaż mieszanki są projektowane tak, aby spełniać bardzo specyficzne potrzeby rośliny konopi.

Poziomy nawozu w glebie są oceniane jako niskie, średnie lub wysokie w oparciu o zawartość składników odżywczych, które są przyswajane powoli, średnio lub szybko. Większość substratów do konopi zawiera niską lub średnią kompozycję składników odżywczych; są one zwykle znane jako mieszanka lekka lub mieszanka całościowa.

Perlit

Perlit to rodzaj minerału zwanego krzemionką, który nie wchłania wody. Zasadniczo jest to szkło wulkaniczne, które zostało poddane obróbce cieplnej. Wielu hodowców konopi woli używać perlitu, ponieważ oprócz tego, że jest niedrogi, skutecznie poprawia jakość podłoża oraz pomaga zapewnić odpowiednie napowietrzenie i drenaż. Perlit działa zasadniczo poprzez zatrzymywanie wody na powierzchni, aby korzenie mogły ją wchłonąć.

To podłoże rzadko jest używane samodzielnie; najczęstszym sposobem wykorzystania perlitu jako podłoża jest zmieszanie go z korą kokosową lub glebą w celu uzyskania lepszej tekstury lub zwiększenia drenażu w organicznych mieszankach. Może być również stosowany na wierzchu podłoża jako wierzchnia warstwa ściółki, która pomaga zatrzymać wilgoć, co jest korzystne, jeśli uprawiasz marihuanę na zewnątrz w czasie upałów lub latem. Stabilizacja poziomu pH perlitu będzie się różnić w zależności od tego, jak będziesz go stosować. Jeśli w końcu zmieszasz go z glebą, stabilizacja nie jest konieczna, ponieważ nie wpłynie to na poziom pH wybranego podłoża uprawowego, ponieważ jest ono neutralne. Ale jeśli używasz samego perlitu, jego naturalny poziom pH wynoszący 7 powinien zostać nieznacznie obniżony.

Istnieją trzy gatunki perlitu: drobny, średni i gruby. Drobny jest idealny do uprawy konopi, ponieważ jest stosowany jako dodatek do włókna kokosowego lub gleby, promując zatrzymywanie powietrza i właściwy drenaż. Warto również zauważyć, że perlit jest idealnym substratem dla włókna kokosowego.

Ponadto, perlit jest szeroko stosowany wśród szczepek, ponieważ pomaga nowym korzeniom wnikać w lekką strukturę perlitu prawie bez wysiłku. Skutkuje to szybszym wzrostem korzeni, a zaletą dla hodowcy jest to, że skraca czas uprawy.

Mapito

Mapito jest szeroko stosowane przez holenderskich hodowców. Jest to mieszanka włókna kokosowego i wełny mineralnej, a jego siła tkwi w zatrzymywaniu wilgoci i doskonałym natlenieniu.

Mapito jest naturalnie puszyste i dość luźne, dlatego też hodowcy muszą unikać zbyt mocnego naciskania go podczas przenoszenia do doniczki, ponieważ ostatecznie może zbytnio obciążać korzenie.

Hydroponika

Uprawa hydroponiczna zyskuje na popularności nie tylko w przypadku roślin, ale także marihuany. Ta metoda uprawy jest zarezerwowana dla hodowców, którzy mają doświadczenie w uprawie konopi w glebie i dobrze orientują się w poziomach pH i EC (przewodnictwo elektryczne).

Istnieje wiele różnych rodzajów substratów stosowanych w hydroponice, ale jedną wspólną cechą jest to, że są one obojętne, co oznacza, że nie zawierają żadnych składników odżywczych dla roślin. Właśnie dlatego potrzebny jest w przypadku takiej uprawy odpowiedni nawóz.
Oprócz tego, bardzo ważne jest monitorowanie pH, ponieważ ma ono ogromny wpływ na zdolność korzeni do wchłaniania zarówno mikro, jak i makroelementów. Kiedy poziomy pH są nieprawidłowe, prowadzi to do niedoborów i nierównowagi, a także innych narastających problemów.

Uprawy aeroponiczne

Systemy aeroponiczne nie używają substratów, ponieważ część korzeni jest utrzymywana w powietrzu, podczas gdy reszta rośliny spoczywa w systemie aeroponicznym. Korzenie w systemach aeroponicznych są odżywiane przez cząsteczki wody lub cienką warstwę wody, która znajduje się pod korzeniami.

Główną zaletą uprawy aeroponicznej jest to, jak świetnie rozwijają się korzenie roślin. Rosną w niesamowitym tempie, w zaledwie kilka dni; niemożliwe do uzyskania za pomocą innych rodzajów podłoża. Inne zalety stosowania systemu aeroponicznego to energiczne kwitnienie oraz zdrowie roślin.

Metody uprawy bez podłoża, takie jak aeroponika, wymagają użycia mierników pH i EC, ponieważ są one niezbędne dla wzrostu Twojej rośliny. Takie działanie pomaga zapewnić, że pH i EC są zawsze na optymalnym poziomie, aby umożliwić marihuanie wchłanianie dokładnie tych składników odżywczych, których potrzebuje.

Podsumowanie

Rodzaj substratu, który wybierzesz, będzie zależał od Twoich potrzeb jako hodowcy. Bez względu na to, który z nich wybierzesz, upewnij się, że wiesz wszystko na temat danego substraty, aby móc jak najlepiej zoptymalizować uprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.