Marihuana Łagodzi Ból Wywołany Anemią Sierpowatą

Jedno z badań pokazuje, że marihuana może łagodzić ból wywoływany niedokrwistością sierpowatą.

Nowe badanie pokazuje, że konopie indyjskie mogą przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na anemię sierpowatą.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California pokazuje, że konopie indyjskie mogą potencjalnie leczyć przewlekły ból związany z niedokrwistością sierpowatą. Wyniki badań, które prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine Kalpna Gupta i dr Donald Abrams z U.C. San Francisco, zostały opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Jama Open Network.

„Wyniki tych prób pokazują, że waporyzowana marihuana wydaje się być ogólnie bezpieczna” – powiedział Gupta, profesor medycyny na wydziale Centrum Badań Cannabis UCI.
„Sugerują również, że pacjenci z anemią sierpowatą mogą być w stanie złagodzić doświadczany ból za pomocą konopi indyjskich, a konopie mogą pomóc społeczeństwu w rozwiązaniu kryzysu zdrowia publicznego związanego z opioidami. Oczywiście nadal potrzebujemy większych badań z udziałem większej liczby uczestników, aby uzyskać lepszy obraz tego, jak marihuana może przynieść korzyści osobom cierpiącym na chroniczny ból”.

Aby przeprowadzić randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie, przebadano 23 pacjentów z niedokrwistością sierpowato-krwinkową podczas dwóch, pięciodniowych sesji szpitalnych, podczas których wdychali albo odparowaną marihuanę, albo odparowane placebo. Dwie sesje odbyły się w odstępie co najmniej 30 dni, aby każdy uczestnik mógł być swoją własną grupą kontrolną. W trakcie badania pacjenci stosowali również opioidowe leki przeciwbólowe.

Cannabis wykorzystane w badaniu zawierało 4,4% THC i 4,9% CBD. Naukowcy oceniali poziom bólu uczestników przez cały okres leczenia i ustalili, że skuteczność cannabis w zmniejszaniu bólu wydaje się rosnąć w czasie. W miarę postępu pięciodniowego okresu badania uczestnicy zgłaszali, że doświadczany przez nich ból przeszkadzał im w wykonywaniu różnych podstawowych czynności, w tym chodzenia oraz spania. Naukowcy zauważyli również statystycznie istotne zmniejszenie tego, jak mocny ból wpływa na nastrój badanych.

Choroba krwi może być powodem doświadczania mocnego bólu

Niedokrwistość sierpowato-krwinkowa to grupa zaburzeń krwi charakteryzujących się nieprawidłowymi cząsteczkami hemoglobiny, które powodują powstawanie sierpowatych krwinek czerwonych. Niedokrwistość sierpowato-krwinkowa może prowadzić do zablokowania przepływu krwi, co powoduje przewlekły dyskomfort i epizody silnego bólu, często leczonego opioidami, które mogą być niebezpiecznie uzależniające i stwarzać inne zagrożenie dla zdrowia. Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez Yale New Haven Hospital i Yale University wykazało, że pacjenci z niedokrwistością sierpowato-krwinkową często sięgają po marihuanę w celu złagodzenia doświadczanego bólu.

„Ból powoduje, że wiele osób decyduje się na marihuanę; generalnie stany bólowe to główny powód poszukiwania marihuany w aptekach”, mówi Gupta o nowych badaniach. „Nie wiemy, czy wszystkie formy produktów z konopi indyjskich będą miały podobny wpływ na ból chroniczny. Waporyzowane cannabis, które stosowaliśmy, może być bezpieczniejsze niż inne formy marihuany, ponieważ mniejsze ilości substancji docierają do krążenia. To badanie otwiera drzwi do testowania różnych form marihuany w leczeniu przewlekłego bólu”.

Badanie wykazało, że zmniejszenie bólu po waporyzacji cannabis nie wzrosło do poziomu statystycznie istotnego spadku. Jednak marihuana rzeczywiście łagodziła ból pacjentów, którzy ją otrzymywali i działała lepiej niż placebo, co skłoniło naukowców do dalszych badań.

„Wdychana marihuana wydaje się być bezpieczna w połączeniu z opioidami i lepsza niż placebo w zmniejszaniu bólu” – powiedział Abrams.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.