Rola genów w stosowaniu marihuany

Nowe badanie stwierdza zidentyfikowanie genów, które łączy wykorzystanie cannabis ze schizofrenią.

Badanie, opublikowane w numerze Nature Neuroscience z września 2018 r., zidentyfikowało 35 genów istotnie powiązanych z używaniem konopi indyjskich. Naukowcy odkryli również korelacje genetyczne wykorzystania cannabis z 25 cechami, w tym związanymi z używaniem substancji, osobowością i zdrowiem psychicznym. Na przykład zachowania związane z podejmowaniem ryzyka, otwartość na doświadczenia i osiągnięcia edukacyjne skorelowane zostały z używaniem konopi indyjskich.

„Badanie zostało zaprojektowane w celu zidentyfikowania powszechnych wariantów genetycznych, które wpływają na prawdopodobieństwo, że dana osoba kiedykolwiek stosowała cannabis” mówi jeden z autorów badania, dr Abraham Palmer, profesor i wiceprzewodniczący Psychiatry na University of California, San Diego.

„Zidentyfikowaliśmy osiem takich pozycji, w tym jedna zawierającą CADM2, który został zidentyfikowany w kilku ostatnich badaniach dotyczących genetycznych modulatorów tolerancji na ryzyko”.

Badanie jest jak dotąd największym tego typu, z próbą 184,765, pięć razy większą niż poprzednie największe badanie asocjacyjne całego genomu (GWAS) dotyczące dożywotniego zażywania cannabis.
Naukowcom udało się uzyskać znaczną wielkość próby, wykorzystując dane z Międzynarodowego Konsorcjum Cannabis, brytyjskiego Biobank i 23andMe, prywatnej firmy zajmującej się genomiką, która zapewnia raporty dotyczące zdrowia, cech i przodków na podstawie DNA danej osoby.

„Jako naukowiec staram się ostrożnie wyciągać wnioski na temat przyczynowego związku korelacji, w tym przypadku korelacji między schizofrenią a używaniem konopi indyjskich” – powiedział Palmer. „Nie byłem zatem zaskoczony, gdy dane nie potwierdziły koncepcji, że używanie konopi indyjskich zwiększa ryzyko rozwoju schizofrenii. Podejrzewam jednak, że wniosek ten jest dla niektórych zaskakujący. ”

Jednak Mitch Earleywine, profesor psychologii na State University of New York w Albany, autor książki „Understanding Marijuana” i National Organization for Reform of Marijuana Laws (NORML), nie jest zaskoczony – szczególnie z powodu wyników dotyczących używania konopi indyjskich i edukacji.

„Jak autorzy badania twierdzą – bezpośrednio, codzienne używanie konopi koreluje pozytywnie i znacząco z osiągnięciami edukacyjnymi, wyższymi dochodami i większą inteligencją”, mówi Earleywine.

„Zamiast ostrzeżeń, że marihuana może powodować schizofrenię, których dowody nie potwierdzają, powinniśmy mieć ostrzeżenia, że ​​ludzie, którzy już cierpią na schizofrenię… powinni być świadomi potencjalnego ryzyka zażywania cannabis”, mówią naukowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.