Korzyści stosowania terpenów

Korzyści stosowania terpenów – pinen.

Terpeny okazały się być zupełnie inną, korzystną stroną cannabis. Wykazano, że pinen ma zdolność do zmieniania haju danej odmiany i dlatego też poszukiwany jest przez palaczy marihuany. Wykazano również, że ma on duży potencjał terapeutyczny, co z kolei sprawiło że wzbudził on duże zainteresowanie wśród osób stosujących go jako leku.

Cannabis znane jest najlepiej ze względu na swoje właściwości indukowania psychoaktywnych efektów podczas palenia, które występują ze względu na obecność psychoaktywnego kannabinoidu zwanego THC. Marihuana znana jest również ze względu na swoje silne właściwości medyczne, za które częściowo odpowiada inny kannabinoid znany jako CBD. W cannabis znajduje się ponad 100 różnych kannabinoidów, z których wiele nie zostało jeszcze w pełni zbadanych. Ale czy kannabinoidy to jedyna grupa substancji, która zasługuje tutaj na uznanie? Odpowiedź to oczywiście nie. Kannabinoidy okazują się oczywiście być potężnymi substancjami o wielu różnych dostępnych zastosowaniach, ale istnieje także inna silna rodzina substancji, znana jako terpeny.

Jednym z najlepiej przebadanych do tej pory terpenów jest pinen. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ten sam terpen, który odpowiada za nostalgiczny i wysoce satysfakcjonujący zapach zarówno sosny jak i jodły. Oprócz zapewniania wyjątkowy odczuć smakowych, pinen jest również ważnym graczem w dziedzinie medycyny – identyfikowany jest jako silny środek przeciwzapalny.

Terpeny to substancje, które nadają różnym odmianom cannabis różne aromatyczne zapachy i smaki. Terpeny, podobnie jak kannabinoidy, wytwarzane są w maleńkich gruczołach o kształcie grzybów na powierzchni kwiatów i liści cannabis. Terpeny są tym co sprawia, że pąki mają lśniący i krystaliczny wygląd.

Podobnie jak kannabinoidy, terpeny również występują w dużych ilościach w roślinach cannabis. Wiadomo, że w cannabis znajduje się ponad 200 terpenów. Chociaż może wydawać się to spora liczba, w naturze istnieje ponad 20.000 różnych terpenów. Terpeny dzielą się na dwie główne kategorie w oparciu o masę cząsteczki. Pinen uważany jest za główny, pierwszorzędny terpen, lżejsze cząsteczki klasyfikuje się natomiast jako drugorzędne.

Pinen jest naprawdę specjalnym terpenem; istnieją dwie odmiany pinenu, α-pinen, który odpowiedzialny jest za wyraźny zapach w igłach sosny i rozmarynie oraz β-pinen odpowiedzialny za niepowtarzalny zapach zarówno bazylii jak i kopru.

Dzięki tym wszystkim faktom, obecność pinenu w marihuanie daje jej o wiele więcej niż tylko zapach. Cząsteczka może faktycznie dyktować sposób w jaki działa haj i jak silny on jest. Z tego właśnie powodu, pinen jak i inne terpeny są tak samo ważne przy wyborze odmiany do palenia jak kannabinoidy. Na przykład – badania udowodniły, że pinen wpływa na zwiększenie skupienia, a mircen ma działanie uspakajające. Odkryto również, że pinen niweluje krótkotrwałe zaniki pamięci, które często związane są ze stosowaniem THC. Pinen może również pomóc w zwalczaniu negatywnych efektów THC, takich jak na przykład paranoja. Pinen jest zdecydowanie terpenem, na którym powinny skupiać się osoby czerpiące przyjemność z terapeutycznych skutków marihuany, które jednocześnie nie są w stanie tolerować jej negatywnych skutków.

Badania wykazały także, że α-pinen jest skutecznym środkiem rozszerzania oskrzeli. Oznacza to, że terpeny mogą pomagać otwierać drogi oddechowe. Wartości terapeutyczne tego mechanizmu działania można zastosować w przypadku schorzeń układu oddechowego, takich jak astma. Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie Inhalation Toxicology. Badanie sugeruje, że efekty te mogą okazać się korzystne u pracowników biurowych oraz u pracowników zaangażowanych we wszelkiego rodzaju operacje oczyszczania przemysłowego.

Dalsze badania wykazały również, że pinen skutecznie sprawdza się chroniąc płuca przed niektórymi rodzajami infekcji wirusowych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Molecules opisuje zarówno α-pinen jak i ß-pinen jako skuteczne w hamowaniu zakaźnych wirusów oskrzeli. Naukowcy mówią, że obydwa można uznać za potencjalne środki farmaceutyczne przeciwko wirusowi zakaźnego zapalenia oskrzeli.

• A-pinen:
przeciwzapalne
rozszerzające oskrzela
przywraca pamięć
przeciwbakteryjne.

Znajduje się także w igłach sosny.

• Linalool:
znieczulające
antykonwulsyjne
przeciwbólowe
przeciwlękowe.

Znajduje się także w lawendzie.

• Beta-kariofilen:
przeciwzapalne
przeciwbólowe
chroni komórki wyściełające
chroni przewód pokarmowy.

Znajduje się także w czarnym pieprzu.

• Mircen:
przyczynia się do sedatywnych efektów w mocnych indicach
nasenne
relaksujące mięśnie.

Znajduje się także w chmielu.

• Limonen:
leczy refluks
przeciwlękowe
antydepresyjne.

Znajduje się także w cytrusach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.