Objawy grzybów alternaria w uprawie nasion

Alternaria jest grzybem przenoszonym przez nasiona. Oznacza to, że jest przenoszony do roślin przez zainfekowane nasiona, a następnie rozprzestrzenia się na pobliskie rośliny. Mimo iż większość komercyjnych urządzeń do uprawy potrafi wykryć infekcje, ten problem może być często trudny do stwierdzenia. Ze względu na to, że infekcja rozwija się powoli, zarażona roślina może nie wykazywać żadnych objawów, dopóki naprawdę nie dojrzeje.

Infekcja ta rzadko jest widoczna do czasu rozpoczęcia pobierania szczepek lub nawet owocowania. W rezultacie infekcja może dotknąć wszystkie rośliny znajdujące się w uprawie. Chorobę tą łatwiej jest zauważyć późnym latem lub wczesną jesienią i niestety, ale jest dość powszechna.

Niektóre z charakterystycznych cech alternaria to ciemnopurpurowo – brązowe plamki o żółtych krawędziach, które spowodowane są często niedoborem chlorofilu. W przypadku, gdy infekcja dotknie łodygi, może powodować zniekształcenia liści oraz ich opadanie. Na łodygach ma on formę wydłużonych i zapadniętych plam.

Inne objawy grzyba alternaria to:

powodowanie martwych obszarów
spowolniony wzrost roślin
słaba absorpcja składników odżywczych – która może powodować różne niedobory.

Brązowe, wielokomórkowe zarodniki alternaria mogą być również przenoszone przez… prądy powietrzne i po prostu osiadać na innych roślinach zakażając je jednocześnie.

Objawy tej infekcji mogą pojawiać się na liściach, łodygach, ogonkach liściowych, czy nawet przylistkach. Zwykle ma katastrofalny wpływ na rośliny. Ze względu na to, że grzyb je jest dobrze znany wśród hodowców, zwykle mylony jest z zarażeniem botrytis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.