Nastolatki i cannabis

Badanie JAMA Psychiatry jest najnowszym z rosnącej liczby dowodów wskazujących, że stosowanie marihuany przez nastolatków nie jest niezależnie związane z niekorzystnym wpływem na tę grupę.

W ubiegłym roku, w badaniu z udziałem dwóch bliźniąt wykazano, że samodzielne stosowanie marihuany nie wiąże się z negatywnymi zmianami w ilorazie inteligencji (IQ) lub zmianami związanymi z funkcjami poznawczymi. Zamiast tego stwierdzono, że na negatywne wyniki u nastolatków duży wpływ ma tło rodzinne. Naukowcy nie znaleźli związku w stosowaniu cannabis i spadku w ilorazie inteligencji, a przebadali 3.066 bliźniaczych nastolatków w okresie ośmiu lat.

„Odkrycia te w połączeniu z innymi niedawnymi badaniami mówiącymi, że ekspozycja na marihuanę wydaje się mieć minimalny negatywny wpływ na morfologię mózgu – szczególnie w porównaniu z dramatycznymi skutkami alkoholu – poddają dyskusji panujący stereotyp, który dotyczy marihuany,” powiedział zastępca dyrektora NORML Paul Armentano w odpowiedzi na wyniki badania.

Ze względu na to, że legalizacja zarówno medycznej jak i rekreacyjnej marihuany coraz bardziej się rozszerza, wyniki tych badań mogą pomóc w złagodzeniu obaw osób przeciwnych zmianom polityki z powodu przekonania, że legalizacja może negatywnie wpłynąć na młodych ludzi.

„Wyniki te powinny pomóc złagodzić obawy, że ostre działanie konopi na zachowanie może utrzymywać się długo po zażyciu leku lub że mogą one stwarzać większe potencjalne ryzyko dla rozwijającego się mózgu” – dodał Armentano.

Wiele badań wykazało również, że rozluźnienie przepisów dotyczących pochodnych konopi nie zachęca nastolatków do używania marihuany, ułatwienia im uzyskania marihuany lub spowodowania, że zaczną używać marihuany wcześniej w swoim życiu. Podczas gdy marihuana jest legalna w niektórych krajach w prawie 30 stanach, odsetek zażywania pochodnych konopi wśród nastolatków jest najniższy od 22 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.