Bisabolol: Terpen Rumianku

Terpeny to rodzaj naturalnego związku chemicznego występującego w różnych roślinach. Terpeny są odpowiedzialne za zapachy, smaki i kolory różnych rodzajów roślin, od kwiatów po drzewa, w tym marihuanę.
Nie każdy terpen konopi został oceniony pod kątem jego skutków i korzyści, ale niektóre, w tym Bisabolol, mają znane efekty i zastosowania.

Wiele korzystnych efektów bisabololu zostało naukowo zbadanych na zwierzętach i ludziach.

Co to jest Bisabolol?

Bisabolol, zwany także α-bisabololem (alfa bisabolol), to terpen pochodzący z roślin konopi indyjskich i naturalnych ziół, takich jak rumianek i Myoporum crassifolium. Czasami jest również nazywany lewomenolem. Po oczyszczeniu α-bisabolol jest klarownym olejkiem eterycznym.

Przydatny i korzystny terpen, Bisabolol jest często dodawany do produktów do pielęgnacji skóry, a także olejków THC i CBD. Korzyści tego terpenu mogą obejmować działanie uspokajające nastrój, działanie przeciwlękowe oraz pomoc w relaksacji i zasypianiu.

b

Bisabolol jest obecny zarówno w konopiach indyjskich, jak i rumianku. Ma słodki, kwiatowy zapach, prawdopodobnie dlatego, że rośliny wytwarzają go naturalnie, aby przyciągnąć pszczoły i inne zapylacze. Niektórzy opisują Bisabolol jako owocowy, orzechowy, ziołowy aromat. Niektóre osoby wyczuwają w bisabololu również słodko-pikantny lub cytrusowy zapach.

Gdzie można znaleźć bisabolol?

Kwiaty rumianku, czyli rumianku niemieckiego, są jednym z głównych źródeł bisabololu, obok odmian konopi, które zawierają znaczne ilości tego terpenu. Inne źródła bisabololu to drzewo Candeia z Brazylii i małe drzewo o białych kwiatach zwane Myoporum crassifolium.

Korzyści zdrowotne i zastosowania

Ponieważ α-bisabolol jest obecny w popularnych ziołach, takich jak rumianek, jego korzyści zdrowotne zostały szeroko zbadane. Przegląd literatury z 2022 roku dotyczący korzyści płynących ze stosowania bisabololu wykazał, że „α-bisabolol jest powszechnie stosowany w medycynie tradycyjnej ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne i ogólne samopoczucie”. Niektóre z badań, które wykazały potencjalne korzyści zdrowotne dla α-bisabololu, obejmują właściwości:

• przeciwnowotworowe,
• sercowo-naczyniowe,
• antybakteryjne,
• przeciwbólowe,
• neuroprotekcyjne (zdrowie nerwów i mózgu),
• przeciwzapalne.

Bisabolol i zdrowie skóry

Bisabolol jest stosowany w wielu produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ jest dobrze znany z kilku różnych korzyści pielęgnacyjnych. Działa uspokajająco i kojąco na wrażliwą skórę dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
Uspokajający wpływ bisabololu na skórę może mieć potencjalne korzyści w przypadku wysypki, trądziku różowatego i ekspozycji na słońce. Bisabolol pomaga w nawilżaniu skóry, potencjalnie wspomagając stany takie jak łuszczyca i suchość skóry. Inne korzyści bisabololu na skórze mogą obejmować:

• Zapobieganie rozpadowi kolagenu.
• Minimalizacja pojawiania się drobnych linii i zmarszczek.
• Zmniejszenie widoczności blizn.

Trądzik to kolejny problem skórny, który bisabolol może potencjalnie pomóc złagodzić. Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe może redukować bakterie skórne, które mogą powodować wypryski trądzikowe. Jego kojące i uspokajające właściwości mogą również zmniejszyć stan zapalny, ból i nieestetyczny wygląd trądziku.

Bisabolol jako przeciwutleniacz

Wiele badań nad właściwościami przeciwutleniającymi bisabololu przeprowadzono w celach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Uszkodzenia skóry, w tym ciemne plamy, zmarszczki i drobne linie, wynikają z „wolnych rodników”, które są niestabilnymi cząsteczkami, które z czasem uszkadzają komórki. W komórkach wolne rodniki mogą uszkadzać DNA w komórce, a także błonę komórkową i inne ważne obszary funkcji. Niektóre badania pokazują, że α-bisabolol może zwiększać obecność białek przeciwutleniających w inny sposób.

Inne potencjalne korzyści bisabololu

Od kilku lat trwają badania mające na celu odkrycie potencjalnych korzyści bisabololu. Jedno z badań wykazało, że miejscowy spray z olejem słonecznikowym i α-bisabololem pomógł w całkowitym wyleczeniu owrzodzeń nóg. Bisabolol w połączeniu z heparyną wykazał również pewne korzyści dla osób z atopowym zapaleniem skóry, rodzajem bolesnej wysypki skórnej.

Ogólnie rzecz biorąc, badania nad α-bisabololem i chorobami skóry są obiecujące w zakresie gojenia się ran, stanów zapalnych i swędzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.