Marihuana Jest Bezpieczna Dla Seniorów

Izraelskie badanie naukowe: konopie bezpieczne i skuteczne do regularnego stosowania u osób starszych. Marihuana może zmniejszyć stosowanie innych leków na receptę, w tym opioidów.

Nowe opublikowane badanie kliniczne przeprowadzone w Izraelu dostarcza dowodów naukowych na to, że terapeutyczne stosowanie konopi może być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia osób starszych i często jest czynnik prowadzący do zmniejszonego używania innych leków, w tym opioidów.

Przełomowy artykuł „Charakterystyka epidemiologiczna, bezpieczeństwo i skuteczność medycznej marihuany u osób starszych” opublikowany w European Journal of Internal Medicine jest pierwszym tego rodzaju. Badanie objęło pacjentów powyżej 65 roku życia, którzy otrzymywali medyczną marihuanę w klinikach Tikun Olam w Izraelu od stycznia 2015 r. do października 2017 r.

Wszystkim 2736 pacjentom, w średnim wieku 74,5 lat, przepisano jeden lub więcej zastrzeżonych szczepów konopi indyjskich Tikun Olam, każdy rozwijał się przez kilka lat w celu zaradzenia konkretnym objawom. Głównymi szczepami użytymi w badaniu były Erez (53,2%), Avidekel (33,4%), Alaska (25,7%) i Midnight (20,4%).

Najczęstszymi wskazaniami do leczenia konopiami były ból (66,6%) i nowotwór 60,8%). Po sześciu miesiącach leczenia 93,7% respondentów zgłosiło poprawę swojego stanu, a zgłaszany poziom bólu zmniejszył się o połowę — z mediany 8 w skali 0–10 do mediany 4. Działania niepożądane były niewielkie i rzadkie i obejmowały zawroty głowy (9,7%) i suchość w ustach (7,1%).

Co ważne, po sześciu miesiącach 18,1% pacjentów zmniejszyło dawkę opioidowych leków przeciwbólowych — lub całkowicie zaprzestało ich stosowania.

Największy dostawca marihuany medycznej w Izraelu, Tikun Olam, współpracował z Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka w Izraelu, Uniwersytetem Ben-Guriona na Negewie oraz Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie.

Bernie Sucher, dyrektor generalny Tikun Olam Global LLC, powiedział: „To badanie jest bezprecedensowym potwierdzeniem przez społeczność naukową skuteczności medycznej marihuany u osób starszych. Ci ludzie są prawdopodobnie najbardziej medycznie wrażliwą populacją i już teraz stanowią duży i rosnący odsetek użytkowników marihuany medycznej”.

„To pionierskie badanie kliniczne dotyczące używania konopi indyjskich w populacji geriatrycznej jest pierwszym krokiem w znalezieniu bezpieczniejszych i mniej toksycznych leków do stosowania w naszych starszych populacjach” – dodał Sucher. „Jesteśmy dumni, że nawiązaliśmy współpracę ze społecznościami naukowymi i akademickimi przy tym wydaniu, a bieżące analizy i badania będą istotnym czynnikiem w ulepszaniu i opracowywaniu nowych produktów z konopi indyjskich zarówno na rynku tradycyjnym, jak i farmaceutycznym”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.