Terpeny: Jaką Funkcję Pełni Guaiol

Terpen o nazwie pinen cieszy się ogromnym uznaniem dzięki nadawaniu niektórym odmianom marihuany ostrego, zielonego i miętowego aromatu. W końcu pinen jest jednym z najczęściej występujących terpenów w konopiach indyjskich, a także jednym z najlepiej przebadanych. Istnieje jednak mniej powszechny terpen, który również wprowadza podobne, sosnowe doznania do równania. Nazywa się on guaiol (wymowa :głajol:) i posiada wiele korzyści terapeutycznych, a także pojawia się w kilku dobrze znanych odmianach (choć w niewielkich ilościach), dostępnych obecnie na rynku.

Guaiol, czasami określany jako „champacol”, różni się od wielu innych terpenów – których struktura oparta jest na oleju – ze względu na swoją unikalną strukturę w postaci cieczy. Guaiol jest najbardziej widoczny na twardym, oleistym drewnie tropikalnej rośliny gwajakowej, wiecznie zielonej odmianie występującej głównie na Karaibach, a także w innych regionach podzwrotnikowych. Drzewa iglaste, takie jak sosny cyprysowe, zawierają drewno, o którym wiadomo również, że zawiera guajol.

Oprócz wyraźnych sosnowych aromatów, w jego profilu terpenowym obecne są również nuty drewna i róży. Mając niższą niż średnia temperatura wrzenia terpenów (92°C lub ~ 198°F), guaiol musi być odparowywany w niskich temperaturach.

Odmiany marihuany zawierające guaiol:

• ACDC
• Cinex
• Plushberry
• Pennywise
• Fruit Loops
• Jillybean
• Golden Pineapple
• Chernobyl
• Agent Orange
• Blackberry

Korzyści medyczne guaiolu

Współczesne badania nad guaiolem są bardzo ograniczone, choć wiemy, że roślina, z której głównie pochodzi ten terpen była szeroko stosowana w medycynie naturalnej od dłuższego czasu.

Została ona sprowadzona z Hispanioli do Europy w XVI wieku przez Hiszpanów po zakończeniu podboju San Domingo. Pod koniec XVII wieku gumę gwajakową ekstrahowaną z gęstego drewna rośliny stosowano w leczeniu kiły i do regulacji kobiecej miesiączki.

Guaiol jest powszechnie znany jako środek przeciwzapalny, jak pokazują badania in vitro oraz in vivo z 2010 roku.

Badanie z 2016 roku wykazało, że że w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi guaiol może mieć właściwości przeciwpasożytnicze in vitro, oraz właściwości przeciwutleniające.

Na modelu myszy guaiol pomógł zmniejszyć wielkość nowotworów oraz wzmocnił działanie chemioterapii. Mimo, że nie jest to korzystne terapeutycznie, wykazano również, że podobnie jak inne terpeny, takie jak terpinolen, guaiol może być również stosowany jako środek odstraszający owady.

Wciąż potrzeba sporo badań, aby w pełni zrozumieć działanie guaiolu, zwłaszcza gdy jest on spożywany w postaci marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.