Czym jest układ endokannabinoidowy?

Układ endokannabinoidowy (ECS) to sieć molekularna i komórkowa, która utrzymuje nasz organizm w homeostazie. Utrzymuje on optymalne wewnętrzne warunki dla komórek naszego ciała, aby mogły porozumiewać się ze sobą i być w szczytowej formie. Bez tego układu komórki nie byłyby w stanie komunikować się ze sobą, co konieczne jest w przypadku wielu funkcji naszego organizmu. ECS jest naprawdę dużym graczem w wielu relacjach zarówno psychicznych i fizycznych.

ECS zapobiega także nadmiernemu wypaleniu sygnałów zapalnych w systemie odpornościowym. Zapalenie występuje, gdy nasz organizm rozpoznaje uszkodzony lub zainfekowany obszar, reagując poprzez obrzęk i izolację tkanki. Jeśli system będzie utrzymywał, że coś jest nie tak przez dłuższy czas – doświadczysz wtedy przewlekłego stanu zapalnego. Jeśli cała sprawa nie zostanie wyjaśniona, zapalenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak choroby autoimmunologiczne lub uszkodzenia układu sercowo – naczyniowego.

ECS pomaga przy regularnych wypaleniach w komórkach mózgowych. Nadaktywne neurony w mózgu, które wysyłają sygnały zarówno z lewej jak i prawej strony mogą powodować poważny chaos neurologiczny. Z drugiej strony, neurony niedziałające wystarczająco mocno również nie są pożądane. ECS pomaga regulować wypalanie neuronów oraz połączenie synaps.

ECS odgrywa ważną rolę w funkcjach motorycznych oraz w ośrodku nagrody. Euforyczne uczucie znane przez wielu jako „haj biegacza”, które występuje po intensywnym wysiłku fizycznym to nie placebo. Jest to raczej część reakcji mózg – ciało, którą wytwarza ECS/
Niektóre plazmy endokannabinoidów zwiększają objętość podczas ćwiczeń i jest to jedna z niewielu wiadomości, która jest w stanie przedostać się przez selektywną barierę krew – mózg, sprawiając tym samym, że nasz mózg wytarza dodatkową dopaminę.

I tak, ECS pozwala naszym ciałom wchodzić w właśnie tę konkretną interakcję jakiej doświadczamy. ECS zawiera i utrzymuje wszystkie receptory komórkowe niezbędne do wiązania się z kannabinoidami. Podczas wiązania i metabolizowania komórek odczuwamy takie same efekty jak podczas spożywania marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.