Czy Kanada powinna obniżyć wiek stosowania marihuany do 18 lat?

Najbardziej kontrowersyjnym aspektem kanadyjskiej legalizacji marihuany mógłby zostać wiek, w którym można ją kupić. Byłoby to o 3 lata mniej niż inne miejsca w Stanach Zjednoczonych, które zaakceptowały medyczne i rekreacyjne zastosowanie cannabis dla obywateli w wieku powyżej 21 roku życia. Jakie są zatem korzyści i konsekwencje stosowania marihuany w tak młodym wieku?

Wielu ludzi opowiada się za wnioskiem, który ma wejść w połowie 2018 roku, a który twierdzi że wprowadzenie minimalnego wieku zakupu cannabis na 21 lat, zachęci czarny rynek do zwiększonej sprzedaży i doprowadzi młode pokolenie do podejmowania nielegalnych zakupów od dilerów. W Kanadzie, w której wykazuje się najwyższe wskaźniki stosowania cannabis wśród młodzieży na świecie, ten czarny rynek na pewno byłby znaczny.

Usłyszeć można głosy, że minimalny wiek jest zbyt wysoki, aby w jakikolwiek sposób zagrozić czarnemu rynkowi, zwłaszcza, że po cannabis sięgają przede wszystkim osoby w przedziale wiekowym 18 – 24 lata.

Minimalny wiek, który jest swoją drogą za wysoki budzi także obawy dotyczące dalszej kryminalizacji młodzieży, w zależności od podejścia do egzekwowania prawa. – kanadyjski minister zdrowia Jane Philpott.

Jonathan Singer, który był promotorem zalegalizowania rekreacyjnej marihuany w 2012 roku w Kolorado powiedział, że oni również powinni obniżyć wiek stosowania cannabis do 18 lat, aby wyciszyć czarny rynek.

„Jeśli jesteś wystarczająco dojrzały na to, aby zostać wezwany do wojska, powinieneś być również wystarczająco dojrzały na to, aby można było ci zaufać w odniesieniu do stosowania rekreacyjnej substancji.”

Innym logicznym powodem dla modelu 18+ jest po prostu dopasowanie limitu wieku do zakupu alkoholu w wielu innych krajach. Ze względu na to, że cannabis jest często uważane za lepsze od alkoholu, nierozsądnym jest zabranianie jednego i pozwalanie na drugie.

Jednak Canadian Medical Association zaleciło ustalenie wieku minimalnego na 21 lat – ze ścisłymi ograniczeniami dotyczącymi zastosowania substancji aż do ukończenia 25 roku życia. Zalecenie wynika z perspektywy zdrowia psychicznego w odniesieniu do rozwoju mózgu.

Benedikt Fischer, profesor psychiatrii w University of Toronto i starszy naukowiec w Center for Addiction and Mental Health, uważa, że legalizacja nagle nie zmniejszy lub wyeliminuje stosowania cannabis wśród młodych ludzi oraz iż pojęcie to jest w dużej mierze nierealne.

Więc, jeśli dużo więcej nastolatków zacznie stosować cannabis zaraz po legalizacji, może to mieć niekorzystny wpływ na naukę, pamięć oraz zdrowie psychiczne całego pokolenia.

Osoby z genetycznymi skłonnościami do problemów psychicznych powinny zdecydowanie być ostrożne przed podejmowaniem decyzji dotyczącej stosowania marihuany, zwłaszcza w tak młodym wieku. Jednak wiele problemów pojawia się dopiero po długich okresach ciężkiego okresu stosowania marihuany, dlatego zaleca się skupienie na jej okresowym stosowaniu.

Jednak, wielu ekspertów ds. zdrowia i uzależnień, zaleca, aby trzymać się z dala od marihuany, aż do ukończenia 25 roku życia i całkowitego wykształcenia mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.