Czy dym marihuany powoduje raka płuc?

Czy dym marihuany powoduje raka płuc?, KonopiaLeczy.com

Pomimo faktu, że użytkownicy marihuany nie wydają się być bardziej narażeni na raka płuc, wykazano, że dym marihuany zawiera substancje rakotwórcze. W rzeczywistości, badania pokazują, że joint z marihuaną osadza cztery razy tyle „smoły” w płucach niż papieros tytoniowy.

Hal Morgenstern, PhD, z University of Michigan, epidemiolog i współautor najnowszych badań sugeruje, że może się okazać, iż większość użytkowników marihuany nie pali wystarczająco dużo, by zachorować.

„Pomyśl o ludziach palących 20-40 papierosów dziennie przez 40 lat – przepalają oni setki tysięcy papierosów. Ekspozycja, na którą narażeni są użytkownicy marihuany… to nic w porównaniu do palaczy tradycyjnych papierosów.”

Z drugiej strony, palacze konopi wdychają oraz przetrzymują dym w płucach przez dłuższy czas niż palacze papierosów.

Inni, którzy badali związek między marihuaną a rakiem płuc, często pomijali różnicę między marihuaną i tytoniem – niektóre związki w marihuanie okazały się mieć działanie antyrakowe.

Może to być powodem, dlaczego u palaczy marihuany jest mało prawdopodobne, że rozwinie się rak płuc, wyjaśnia Donald P. Tashkin, MD, specjalista do spraw płuc z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

„THC w marihuanie ma dobrze zdefiniowane efekty przeciw nowotworowe, które hamują wzrost różnych nowotworów na modelach zwierzęcych i systemach hodowli tkanek, a więc przeciwdziałają potencjalnie rakotwórczym skutkom pro-kancerogennym w dymie marihuany.”

W jednym z opublikowanych badań, dr Tashkin wykazał, że nałogowi palacze tytoniu doświadczają aż 20-krotnego wzrostu ryzyka raka płuc, a użytkownicy marihuany nie są narażeni na rozwój raka płuc bardziej niż przeciętna osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie, oleju CBD, THC, badania, zastosowanie, dawkowanie.