Problematyczne Używanie Marihuany Maleje

Problematyczne używanie marihuany spada wśród osób, które spożywają cannabis codziennie.

Wbrew oczekiwaniom ekspertów ds. Zdrowia publicznego wskaźnik częstych konsumentów marihuany, u których zdiagnozowano zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich (CUD), nie rośnie, donosi nowe badanie. W rzeczywistości spada, a może to wynikać z rosnącej liczby krajów, które legalizują dostęp do marihuany.

Według artykułu „częstość występowania CUD zmniejszyła się znacząco we wszystkich grupach wiekowych zgłaszających codzienne/ prawie codzienne używanie konopi indyjskich w latach 2002-2016. Rozpowszechnienie uzależnienia od konopi indyjskich spadło wśród nastolatków i młodych dorosłych i utrzymywało się na stałym poziomie tylko wśród dorosłych w wieku 26+ zgłaszających codzienne/ prawie codzienne używanie konopi indyjskich”.

Ostatnie badania przyniosły mieszane wyniki dotyczące częstości występowania CUD – diagnozy, która obejmuje nadużycie i/ lub uzależnienie – w ciągu ostatnich dwóch dekad. Ponieważ osoby, które spożywają marihuanę codziennie lub prawie codziennie, są najbardziej narażone na problematyczne używanie, naukowcy z Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia postanowili lepiej zrozumieć ogólny stan zdrowia tej grupy.

Ich odkrycia zostały opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.

Autorzy badania wykorzystali dane z National Surveys on Drug Use and Health za lata 2002-2016. Ostatnia próba, licząca łącznie 22 651 osób, obejmowała uczestników w wieku 12 lat i starszych, którzy używali marihuanę przez co najmniej 300 dni w ciągu ostatniego roku.

Aby zmierzyć problematyczne używanie marihuany, autorzy wykorzystali kryteria z Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, wydanie czwarte, dotyczące uzależnienia od marihuany i nadużywania konopi, takie jak:

• Spędzanie dużej ilości czasu w ciągu miesiąca na przyjmowaniu, używaniu lub zwalczaniu skutków marihuany
• Niedotrzymywanie ustalonych limitów
• Brak możliwości ograniczenia spożycia cannabis
• Powtarzające się używanie skutkujące brakiem wypełniania obowiązków
• Dalsze używanie pomimo uporczywych lub nawracających problemów społecznych lub interpersonalnych.

Inne czynniki brane pod uwagę w badaniach dotyczyły tego, czy uczestnicy odczuwali potrzebę leczenia psychiatrycznego, czy lekarz wskazał, że mają inne problemy zdrowotne oraz czy prowadzili pojazd pod wpływem narkotyków z alkoholem lub bez.

W badanym okresie autorzy stwierdzili, że częstość CUD zmniejszyła się w ich próbie we wszystkich grupach wiekowych: w przypadku młodzieży w wieku od 12 do 17 lat wskaźnik ten spadł o 26,8%; dla osób w wieku od 18 do 25 lat o 29,7 proc .; a dla dorosłych w wieku 26 lat i starszych – o 37,5 proc.

„Wśród osób, które w ciągu ostatniego roku codziennie/ prawie codziennie zażywały cannabis, odnotowano zmniejszenie częstości nadużywania konopi indyjskich DSM-IV we wszystkich grupach wiekowych, przy czym zaobserwowano zmniejszenie wszystkich indywidualnych elementów nadużywania u nastolatków i młodych dorosłych” – stwierdza badanie. „Nastąpiło również zmniejszenie rozpowszechnienia uzależnienia od konopi indyjskich DSM-IV wśród nastolatków i młodych dorosłych, ale nie wśród dorosłych w wieku 26+. Spadek większości pozycji uzależnienia DSM-IV zaobserwowano u młodych dorosłych, podczas gdy zmniejszenie tylko kilku pozycji zależności stwierdzono u nastolatków i osób starszych”.

Badacze podają kilka możliwych wyjaśnień spadających wskaźników, z których wiele wskazuje na wpływ legalizacji. „Po pierwsze, nowe krajowe środowisko polityki dotyczącej konopi indyjskich, z 33 stanami USA, które zalegalizowały medyczną marihuanę, z pewnością odegrało to rolę w zmniejszeniu stygmatyzacji i postrzegania ryzyka związanego z używaniem konopi indyjskich”, Silvia Martins, jedna z autorek badania , powiedział w oświadczeniu. „Po drugie, rosnąca legalizacja może być również związana ze zmianami postaw społecznych skutkujących mniejszą liczbą konfliktów z krewnymi i przyjaciółmi w związku z używaniem konopi indyjskich”.

W rezultacie, zgodnie z artykułem, „to może wyjaśnić zmniejszenie pozycji dotyczącej nadużyć”.

Możliwe jest również, że „ogólnie zdrowszy sektor populacji” zaczyna częściej używać marihuany ze względu na legalny dostęp, co „mogło z czasem osłabić rozpowszechnienie nadużywania/ uzależnienia od konopi”. Naukowcy zauważają, że mogą używać „słabszych” konopi lub w mniejszych dziennych ilościach. Ponadto więcej osób może mniej obawiać się przyznania w federalnym badaniu, że często używają marihuany.

Ostatecznie, powiedział Martins, wyniki badania „zaprzeczają dominującej hipotezie, że częstość występowania DSM-IV CUD będzie stabilna lub wzrośnie wśród osób stosujących z taką regularnością”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © KonopiaLeczy.com - Wszystko o medycznej marihuanie THC, oleju i konopi CBD, badania oraz zastosowanie i dawkowanie.